Bohaterowie polskich powstań narodowych | Recenzja

Marek Borucki, Bohaterowie polskich powstań narodowych

Marek Borucki jest autorem dwóch bestsellerowych tomów pt. Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat, które miałem przyjemność recenzować. Tym razem w podobnej formie, w najnowszej publikacji, przypomina o wielkich, często zapomnianych bohaterach polskich powstań.

Najnowsza książka Marka Boruckiego pt. Bohaterowie polskich powstań narodowych to opowieść o uczestnikach i przywódcach powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego, krakowskiego, styczniowego, wielkopolskiego, śląskiego i warszawskiego.

Są wśród nich postacie jednoznacznie godne pomników, ale i kontrowersyjne, o których często jest niewygodnie mówić, a tym bardziej wspominać w pracach popularnonaukowych. Prezentują one różne warstwy społeczne i zawody. Od tych najbardziej znanych jak: Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater czy Romuald Traugutt od zupełnie zapomnianych lub obecnie dziś negatywnie postrzeganych.

W książce Boruckiego znajdziemy kilkadziesiąt biografii osób, które zasłużyły na pamięć, przypomnienie a czasami wyłonienie z niepamięci historycznej. Każda z nich została zaprezentowana w kontekście powstania, w którym uczestniczyła. Chronologicznie ujęte zrywy narodowe, za każdym razem poprzedzone zostały wstępem przypominjącym genezę, przebieg oraz dramatyczne zazwyczaj klęski. Podobnie jak poprzednie książki Boruckiego Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat, tak i ta jest bogato opatrzona fotografiami, rycinami i reprodukcjami obrazów, które doskonale komponują się z tekstem. Chociaż otrzymałem do recenzji egzemplarz przed ostatecznym wydaniem to liczę, że książka zostanie wydana w twardej oprawie i częściowo kolorowymi zdjęciami. Podniesie to wartość książki, nie tylko jako tekstu, ale pięknego albumu opowiadającego obrazem o zrywach niepodległościowych Polaków.

Biogramy bohaterów walk o niepodległość bardzo dobrze się czyta. Język jest bardzo przystępny. Autor nie odnosi się tylko i wyłącznie do relacji historycznych, ale przywołuje również literaturę, która niejednokrotnie tworzy legendę z danej postaci.

Jednak nie można się oprzeć wrażeniu, że pisząc życiorysy tych osób Borucki popadł w pewien schematyzm ukazania życiorysów. Z jednej strony wiemy, czego można się spodziewać, ale po jakimś czasie nuży przedstawianie każdego z bohaterów od daty narodzin, pochodzenia i wykształcenia.

Również przedstawienie powstania warszawskiego budzi moje zastrzeżenia. Przecież wcześniej były również walki w gettcie. O tych osobach jednak autor milczy.

Pomimo tych uwag książka Marka Boruckiego stanowi ważną publikację przypominającą szaremu Polakowi, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy są dla nas współczesnych, odległą, niejednokrotnie zapomnianą historią.

Wydawnictwo: Muza

Ocena recenzenta: 5/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*