Graudenz 1945. Ostatnie tchnienie | Recenzja

Graudenz 1945. Ostatnie tchnienie, Krzysztof Drozdowski

W roku 2015 – Grudziądz. Miasto powiatowe w województwie kujawsko – pomorskim, liczące blisko 98 tysięcy mieszkańców (według danych z roku 2013); w latach 1975 – 1999 należące do województwa toruńskiego. W roku 1945 – Graudenz. Rok wcześniej ogłoszony miastem – twierdzą (8 marca 1944). Książka Krzysztofa Drozdowskiego traktuje o bardzo ciężkich walkach, toczonych o tę twierdzę.

Stuośmiostronicową książkę wydało w 2014 roku poznańskie wydawnictwo ,,Pomost’’ i jest ona trzecią książką z serii ,,Front Wschodni’’. Prezentowana pozycja zawiera materiał zdjęciowy – mianowicie osiemnaście czarno – białych fotografii. Zawarto w niej także – w formie pięciu aneksów – materiały Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (na przykład wytyczne dla dowódcy bojowego) oraz wykaz stopni Waffen – SS i Wehrmachtu). Książkę przygotowano w oparciu o bogatą – zarówno polsko – jak i niemieckojęzyczną bibliografię.

Jest styczeń 1945 roku. Zaczyna się sowiecka ofensywa. Twierdza Grudziądz zostaje postawiona w stan najwyższej gotowości. Walki trwają do 6 marca 1945 – tego dnia Wojska 2. Frontu Białoruskiego zdobyły twierdzę. Praca Krzysztofa Drozdowskiego pozwala spojrzeć na walki o Grudziądz oczami żołnierzy walczących po stronie niemieckiej: często cytowane są w niej fragmenty ich wspomnień. Książka dzieli się na cztery rozdziały – odrębnie zostały omówione przygotowania do walki, następnie opisano walki w mieście i na jego przedpolach. Trzeci rozdział traktuje o przygotowaniach do kapitulacji. Czwarty jest epilogiem i opisuje przeżycia jednego z żołnierzy niemieckich, mające miejsce już po kapitulacji Grudziądza.

Autor książki, Krzysztof Drozdowski, urodził się w 1985 roku. Od urodzenia związany jest z Bydgoszczą. Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i Centrum Edukacji Historycznej w tym mieście. Prócz recenzowanej – wydał również dwie książki: Bydgoszcz wita Armię oraz Bitwa o Bydgoszcz 1945, która również została wydana przez wydawnictwo ,,Pomost’’ w serii ,,Front Wschodni’’.

Recenzowana książka została napisana – co zaznaczono powyżej – z pomocą bogatej bibliografii. Stanowi cenną pozycję dla poszerzenia wiadomości na temat drugiej wojny światowej; szczególnie, że, jak również wspomniano, walki obserwujemy oczami żołnierzy niemieckich. Myślę, że po tę książkę powinny w pierwszej kolejności sięgnąć osoby związane z Grudziądzem – jeśli interesują się historią miasta, pozycja Drozdowskiego z pewnością ich wciągnie. Chapeau bas należy się autorowi za dotarcie do naprawdę znaczącej ilości relacji, jak również za dotarcie do niepublikowanych wcześniej w języku polskim źródeł – jak do dokumentu z 8 marca 1944 roku, powołującego miasta – twierdze. Ocena książki? Jak najbardziej zasłużone 6.

Ocena recenzenta: 6 / 6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*