Bursztynowy naszyjnik i ludzkie szczątki odnalezione na trasie budowy drogi ekspresowej

Badania na cmentarzu z przełomu XVIII/XIX wieku we wsi Przykopka zostały zakończone. Prace są powiązane z trwającą aktualnie budową drogi ekspresowej S61. Wśród głównych znalezisk wyliczyć należy naszyjnik z bursztynu z zawieszką w kształcie serca oraz ludzkie szczątki.

Wszystko zaczęło się, kiedy wykonywano rów odwadniający wzdłuż południowej łącznicy węzła Ełk Wschód. Wtedy właśnie archeolodzy odkryli ludzkie szczątki. Przeprowadzone badania wykazały, że cmentarz po stronie południowej łącznicy zajmuje znacznie większą powierzchnię niż wynika to z archiwów. Z tego powodu obszar prac wykopaliskowych rozrósł się aż do ponad 60 arów.

Na tymże terenie dokonano identyfikacji 374 obiektów. Większość z nich pochodzi z epoki nowożytnej, ale zdarzyło się natrafić również na te pochodzące z okresu II wojny światowej. Ich główną część stanowiły groby szkieletowy i jamy z pojedynczymi kośćmi, poza tym jamy gospodarcze oraz dołki posłupowe.

Jednak nie były to jedyne skarby. Archeolodzy znaleźli również monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju, biżuterię (m.in. szpilki, zawieszki, obrączki, spinki), przedmioty codziennego użytku, fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierząt. Zabytki aktualnie poddawane są konserwacji, szczątki ludzi będą przechodzić analizę antropologiczną.

Umowę na realizację odcinka Ełk Południe – Wysokie, w systemie “projektuj i buduj”, podpisaliśmy w lipcu 2018 roku, a decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej uzyskaliśmy we wrześniu 2020 roku – mówi rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Karol Głębocki.

Przewidywany termin zakończenia budowy to czwarty kwartał przyszłego roku. Koszt prac wynosi 686 mln zł, całość projektu liczy 780 mln zł. Budowę trzech odcinków na obszarze województw Warmińsko- Mazurskiego i Podlaskiego liczących razem 66 km współfinansuje Unia Europejska w kwocie blisko 380 mln zł.

Źródło: ukiel.info fot.: Fot. GDDKiA w Olsztynie

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*