Widzew w Lidze Mistrzów – nowa wystawa w Muzeum Sportu

Jednym z mniej znanych łódzkich muzeów jest Muzeum Sportu znajdujące się przy ul. Skorupki 21 w hali MOSiR. Wystawa przygotowywana wspólnie przez pracowników łódzkiego muzeum i sympatyków klubu piłkarskiego Widzew, ma szansę zmienić ten stan rzeczy.

Jeden z dwóch największych łódzkich klubów piłkarskich – Widzew był jak do tej pory ostatnią polską drużyną, która zdołała awansować do fazy grupowej Ligii Mistrzów. Dokonania tego od 20 lat nie powtórzył żaden polski zespół. Obecnie klub gra w IV lidze i walczy o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Trwający aktualnie kryzys klubu rozpoczął się w 2014 r. kiedy klub spadł z Ekstraklasy, a w kolejnym sezonie zbankrutował i został rozwiązany. Sympatycy i część działaczy odtworzyli jednak klub – obecnie pragną nawiązać do chlubnej tradycji Widzewa, który w sezonie 1996/1997 awansował do fazy grupowej. Polska drużyna rywalizowała wówczas z niemiecką Borrusią Dortmund, hiszpańskim Atletico Madryt i rumuńską Steauą Bukareszt. „20 lat temu serca kibiców zostały napełnione dumą. Prestiż, jaki dzięki temu zyskało nasze miasto, do dziś przynosi nam korzyści. Stowarzyszenie OSK „Tylko Widzew” wraz z całym widzewskim środowiskiem postanowiło przybliżyć łodzianom tamte chwile”– mówi Marcin Chruścik, rady miasta i kibic Widzewa. We wrześniu w Muzeum Sportu (ul. Skorupki 21, w hali MOSiR) powstanie wystawa, która przypomni kibicom czasy gry Widzewa w Lidze Mistrzów. Organizatorzy wystawy apelują do kibiców, żeby przekazywali swoje skarby na wystawę. „Jeśli właściciele wyrażą zgodę, to wszystkie eksponaty zostaną później przeniesione na nowy stadion Widzewa, do klubowego muzeum. Właścicieli pamiątek prosimy o kontakt poprzez facebookowy fanpage OSK „Tylko Widzew” lub na adres mailowy: [email protected]” –mówi Chruścik.  Sytuacja z widzewskimi pamiątkami jest o tyle skomplikowana, że wiele z nich znajduje się w rękach syndyka masy upadłościowej, który przejął je po spółce Sylwestra Cacka.

Piotr Rapiński

Źródło: dzienniklodzki.pl

Fot.: Stary stadion Widzewa im. Ludwika Sobolewskiego. Obecnie w tym samym miejscu budowany jest nowy stadion klubu. Fot. Wikipedia Commons.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*