Dzieło sztuki z pchlego targu

Wielkie zaskoczenie przeżył emerytowany francuski archeolog, który podczas wizyty na pchlim targu za kilka euro kupił zaginione kilkusetletnie dzieło sztuki.

Historia miała miejsce we Francji. Emerytowany archeolog wybrał się na pchli targ na którym natrafił na sprzedawcę obrazów. W ofercie handlarza znajdował się min., szkic przedstawiający Madonnę koronowaną przez anioła. Archeolog nabył obraz. Po powrocie do domu dokładniej obejrzał swój zakup. Okazało się, że obraz, który kosztował kilka euro jest oryginalnym dziełem Albrechta Dürera niemieckiego rysownika i teoretyka sztuki, uważanego za najwybitniejszego przedstawiciela niemieckiego renesansu. Cennym odkryciem była ”Maria koronowana przez anioła”. Obraz był prawdopodobnie dobrze przechowywany i zawinięty w papier. Zanim znalazł się na pchlim targu, znajdował się ponoć w posiadaniu zastępcy burmistrza Sarrebourga. Nabywca wyjątkowego dzieła zobaczył na odwrocie obrazka stempel niemieckiego muzeum Staatsgalerie w Stuttgarcie – wtedy postanowił zwrócić dzieło sztuki prawowitemu opiekunowi. Jak się okazuje, rycina zaginęła z muzeum zaraz po II wojnie światowej.

Źródło: deser.gazeta.pl

Fot.: Autoportret Albrechta Dürera z 1492. Fot. Wikipedia Commons.

Piotr Rapiński

One Comment

  1. Taka ironia – wielcy malarze sprzedawani za kilka euro… Ale i szczęście, że obraz trafił w odpowiednie ręce, a nie do jakiegoś handlarza, co zna się na sztuce i sprzedaje dalej za miliony.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*