Burza nad Atlantykiem | Recenzja

Książkę Burza nad Atlantykiem wydano w Gdańsku nakładem wydawnictwa „Oskar”. Pierwsza jej edycja ukazała się piętnaście lat temu – w 1999 roku. Niniejsza recenzja obejmować będzie jej tom pierwszy, mówiący o okresie od wybuchu II wojny światowej do momentu ustania walk na terenie Norwegii. W stosunku do pierwszego wydania – w książce poszerzono część traktującą o obronie polskiego wybrzeża w 1939 roku, część dotyczącą U-Bootów oraz tę partię książki, która opisuje wojnę minową.

Książka do nabycia w księgarni Wolum.pl

Publikacja ta jest ważną pozycją, stanowiącą uzupełnienie wiedzy każdej osoby zainteresowanej marynistyką okresu II wojny światowej; szczegółowo opisuje podejmowane zagadnienia – jak na przykład temat wojny minowej. Recenzowane wydanie zostało ponadto bogato zilustrowane czarno-białymi fotografiami; zawiera również – w formie tabel – wyszczególnione straty morskie, jakie odniesiono podczas walk w Norwegii. Ponad to, zarysowano w niej działania sowieckich okrętów podwodnych – w formie dodatku – wkładki do książki.

Kim są autorzy Burzy nad Atlantykiem? Andrzej Perepeczko urodził się we Lwowie. To marynarz, literat, historyk; wykładowca gdyńskiej Akademii Morskiej; autor takich książek jak Atak na Tarent 1940, Wielkie ewakuacje.

Ksiądz Wawrzyniec Markowski jest pastorem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego oraz historykiem. Wraz z profesorem Pawłem Wieczorkiewiczem prowadził badania nad historią Floty Bałtyckiej. Napisał wiele książek i artykułów – między innymi na temat uzbrojenia okresu II wojny światowej.

Burza nad Atlantykiem – mając oceniać ją w skali 1 do 6 – należy z czystym sumieniem dać pełną szóstkę. Ciekawe ujęcie tematu, szczegółowy opis wybranych zagadnień, jednocześnie bardzo konkretny – to nie jest rozwodzenie się nad poszczególnymi partiami walk. Dodatkowo, wykorzystanie tabel i fotografii niewątpliwie ułatwia zapamiętywanie ważnych i ciekawych informacji. Książka napisana świetnym językiem – myślę, że z łatwością i dużym zainteresowaniem przeczytaliby ją nawet ci, którzy niespecjalnie pasjonują się historią II wojny światowej, a co dopiero marynistyką – w ogóle, nie tylko tego okresu.

Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*