Chińska porcelana wróci do domu

Brytyjski kolekcjoner poinformował, że pozwoli, aby jego liczący ponad sto egzemplarzy zbiór wyrobów z porcelany został wystawiony podczas wystaw w Chinach. Zapowiedział, że część kolekcji zostanie już w ojczyźnie.

Zbiory zostaną zaprezentowane już 8 listopada w Zamorskim Muzeum Historii Chin w Pekinie. Składają się na nią przedmioty z porcelany, które były eksportowane z państwa środka od XVI do XX wieku. Jak zapowiedział ich właściciel – Brytyjczyk chińskiego pochodzenia Xi Jianjun, część kolekcji po zakończeniu czasowej wystawy zostanie podarowana chińskiemu muzeum i stanie się elementem wystawy stałej.

Chińska porcelana stanowiła przez stulecia symbol luksusu w Europie oraz w Ameryce. Jak powiedział Xi Jianjun ta licząca setki lat antyczna porcelana nie tylko pomoże historykom badającym historię chińskiej porcelany, ale także śledzić handel między Chinami i zachodnim światem w okresie dynastii Ming i Qing i ma dużą historyczną wartość. Dodał też: czas, by zabrać je [wyroby z porcelany- M.M] do rodziców i pozwolić ludziom dowiedzieć się więcej o zamorskim życiu i doświadczeniach.

Źródło: china.org.cn

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*