Zakończono restaurację olbrzymiej kolekcji znalezisk archeologicznych

Wyjątkowa pod względem ilościowym kolekcja została odnaleziona w 2017 roku na placu Birżewaja przez moskiewskich archeologów. Zbiór ten obejmuje przedmioty pochodzące z XIV – XVIII wieku – od artykułów gospodarstwa domowego i ceramiki na uzbrojeniu kończąc i jest niewątpliwie jednym z największych na jaki kiedykolwiek natrafiono.

Zakończono restaurację jednego z największych zbiorów znalezisk archeologicznych ostatnich lat. Jest to ponad 900 artefaktów, z czego około 400 to elementy broni i odzieży wojskowej. W kolekcji znajduje się również ponad tysiąc fragmentów ceramiki. Teraz wszystkie znaleziska są gotowe do przekazania do zbiorów muzealnych miasta – skomentował Aleksiej Jemelianow, szef Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Moskwy.

Eksperci uporządkowali srebrne monety z XIV-XV wieku, a także przedmioty używane przez Moskwę w XVI-XVIII wieku. Wśród nich drewniane kubki i koromysło, miska z metali kolorowych z arabskim napisem, klucze, fragmenty wyrobów skórzanych – buty, paski z pochwy. Szczególnie starannej renowacji wymagała ikona wykonana z metali kolorowych z wizerunkiem Matki Boskiej, krzyżami na ciele i zawieszkami na ikony.

Ponadto w kolekcji znajdują się znaleziska związane z biżuterią – kowadło, młotek jubilerski i ceramiczny sagger (specjalne garnki, które służyły do ​​pierwotnego wytopu metalu z rudy). Eksperci sugerują, że w XVIII wieku na miejscu obecnego placu Birżewaja istniał warsztat jubilerski. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. militarny kompleks znalezisk z przełomu XVI i XVII wieku, np. doskonale zachowany żelazny hełm typu Misr (misiurka). Była to półokrągła metalowa płyta, która zakrywała tylko czubek głowy, a do jej krawędzi przymocowana była długa siatka z łańcuszków. Ten rodzaj hełmu był szeroko rozpowszechniony w Rosji w XVI wieku.

W kolekcji znajduje się również żelazny ochraniacz na dłonie – część zbroi, która chroniła wojownika. Noszono go na kolczudze. Ponadto odrestaurowano detale karabinów (arkebuzy i pociski), groty strzał, a także fragment broni białej. Zbiory muzealne uzupełnią także przedmioty ceramiczne z XIV-XVIII wieku znalezione na placu Birżewaja – kafle piecowe wypalone na zielono (pokryte przezroczystą zieloną glazurą), fragmenty czerwonej amfory z XIV wieku, a także naczynia z wieki XVI-XVIII sprowadzone z innych krajów.

W czerwcu rozpoczął się w Moskwie sezon archeologiczny, który potrwa do początku października. W tym czasie prowadzone są wykopaliska, obserwacje i badania. W 2021 r. specjaliści będą prowadzić prace terenowe w ponad 800 lokalizacjach, dwie trzecie z nich znajduje się na terytorium TiNAO (obwody administracyjne troicki i nowomoskowski). Konserwacja takich znalezisk jest ważną częścią pracy archeologów. Proces podzielony jest na dwa etapy. Podczas badań laboratoryjnych gleba jest usuwana, samo odtworzenie może trwać od tygodnia do kilku lat (w zależności od złożoności artefaktu i jego stanu). W ubiegłym roku w Moskwie znaleziono ponad 15 tysięcy artefaktów.

Źródło: mos.ru               Fot: mos.ru

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*