Ciąg dalszy skandalu z muralem „powstańczym” w Łomiankach

W miejsce zamalowanego muralu z SS – manami Dirlewangera 24 listopada pojawił się nowy tym razem przedstawiający dziecko z bronią przystawioną do głowy. Kolejna grafika również wywołała rozliczne kontrowersje.

Nowy mural na Osiedlu Powstańców w Łomiankach z SS – manem przystawiającym dziecku do skroni pistolet, namalowany w ubiegły piątek, wywołał równie negatywne emocje co poprzedni, przedstawiający zamiast Powstańców Warszawskich SS – manów Oskara Dirlewangera. Ja sama byłam przerażona jak to zobaczyłam … a co dopiero dzieci – takie komentarze padały z ust niektórych mieszkańców na temat nowego muralu.

Radny Paweł Słupski Kartaczowski – Przewodniczący Osiedla Powstańców poinformował, że decyzję o tym co ma znajdować się na nowym muralu ponownie podjęli mieszkańcy. Jak się jednak później okazało to właśnie sam Pan Przewodniczący był pomysłodawcą namalowania tego makabrycznego rysunku i pozostałych elementów murala. Na pytania czy takie sceny powinny być prezentowane w przestrzeni publicznej radny odpowiedział, że takie sytuacje podczas Powstania Warszawskiego miały miejsce i jak się to komuś nie podoba, to nie musi tego oglądać. O całej sytuacji poinformowano burmistrza Łomianek, który powiedział, że Urząd nie decyduje o tym co będzie namalowane i obiecał zająć się sprawą. Po godzinie mural został częściowo zamalowany – zniknęła ręka trzymająca pistolet. Wizerunek niemieckiego żołnierza SS przykładającego broń do głowy dziecka nawiązywał do oprawy kibiców Legii Warszawa zaprezentowanej przed meczem Ligi Mistrzów z FK Astana w sierpniu tego roku. „Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tysięcy ludzi. Tysiące z nich były dziećmi” – głosił napis na płótnie przygotowanym przez fanów warszawskiej drużyny. Tam również widniał wizerunek esesmana celującego w głowę chłopca w czapce z biało – czerwoną flagą. Oprawa kibiców Legii wzorowana była rzekomo na radzieckim filmie wojennym z 1985 roku „Idź i patrz”  w reżyserii Elema Klimowa.

Źródła: lomianki.info, polsatnews.pl

Fot.: Łowmianki.info/FB

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*