Ciekawe odkrycie na zamku w Bodzentynie

Ciekawe odkrycie archeologiczne w Bodzentynie, dokonane podczas porządkowania dziedzińca zamkowego. W jego zachodniej części odkryto piwnice z przełomu XV i XVI w.  Zdaniem archeologów pozwoli to ustalić , jak zamek w przeszłości wyglądał.

Bodzentyn – miasto położone w województwie świętokrzyskim , powiat kielecki , siedziba gminy miejsko – wiejskiej Bodzentyn.

Badania archeologiczne zostały zlecone przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich oraz przez gminę Bodzentyn. Odkrycia tego dokonano w czasie prac porządkowych na dziedzińcu zamkowym – mówił Czesław Hadamik, koordynator prac.

Do dnia dzisiejszego nie było wiadomo, jaka była pierwotna forma najstarszego średniowiecznego zamku. Dlatego też odsłonięto zachodnią oraz fragment południowej części zamku z XV – XVI w. Wówczas okazało się, że do zachodniego muru obronnego dobudowane zostały budynki , które tworzyły zachodnie skrzydło.

Burmistrz miasta i gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba przyznaje, że teraz trzeba podjąć jeszcze bardziej zaawansowane działania, by moc odkryć historyczną prawdę na temat tego, jak wyglądało dawniej życie w regionie bodzentyńskim.

Według pani profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcac , Urszuli Oettingen, odkrycie piwnic z XV – XVI w., rzuca nowe światło na historię tej budowli. Rozszerza wiedzę na temat powstania poszczególnych skrzydeł tegoż zamku, a także pozwala ustalić, jak warownia ta wyglądała w przeszłości.

Całe założenie zamkowe składało się z 4 kondygnacji – piwnic, parteru, oraz dwóch pięter. Piętro pierwsze było pomieszczeniem przeznaczonym dla służby, z kolei drugie było dla biskupów, którzy przyjeżdżali tu i pilnowali swoich włości.

Odkrycie to będzie rzutować na zainteresowanie gminą – mówił dyrektor Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, Marcin Sikorski.

Bodzentyński zamek jest ważnym centrum turystycznym tejże gminy. W niedalekiej przyszłości archeolodzy będą chcieli odkryć piwnice do tzw. poziomu zero i pokazać je turystom, w ramach nowo powstającego muzeum.

Burmistrz, Dariusz Skiba będzie zabiegał o wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury na dalsze precyzyjne prace związane z cennym dziedzictwem kulturowym jakim są mury i podziemia zamku w Bodzentynie.

Źródło: radio.kielce.pl    
Fot. Wikimedia Commons                                                                                 

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*