Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej oczywista– zwierzęta! Zwierzęta, na które polowali ludzie jeszcze zanim postanowili osiąść w jednym miejscu i wynaleźć pismo. Przez dekady interpretowano je, jako próbę uwiecznienia na ścianach jaskiń scen z życia codziennego? Tylko czy na pewno to autorzy malowideł mieli na myśli?
Wszystko zaczęło się dość dawno temu, kiedy w kilku jaskiniach Europy odnaleziono fragmenty, bądź całe zestawy malowideł naskalnych, którymi przyozdobione były wewnętrzne ściany jaskiń, które nosiły także inne ślady bytności tam ludzi jeszcze w epoce prehistorycznej. Ponieważ ich wiek zwykle szacowano na jakieś kilkanaście– kilkadziesiąt tysięcy lat, ich autorstwo przypisywano jaskiniowcom. Ponieważ przedstawiały one sylwetki ludzkie i zwierzęce, przez lata dowodzono, że to właśnie na skałach jaskiniowcu „dokumentowali” swe życie codzienne i przedstawiali to, co było bliskie ich sercu, czyli polowania! Takiego odkrycia niedawno dokonano również na Borneo z tym, że wiek tamtejszych rysunków szacuje się na ok. 40 tys. lat p.n.e. i może to być najstarsze znalezisko tego typu. Jest ono ważne również innego punktu widzenia. Zmieniło, bowiem sposób patrzenia na nie naukowców
Na podstawie malowideł z Borneo (podobnie jak europejskie przedstawiające zwierzęta rogate, być może byka lub tura) archeolodzy z uniwersytetów w Edynburgu i Kent sugerują, że chodzić może o coś zupełnie poważniejszego, niż tyko wspomnienie polowań. W opinii badaczy prehistoryczna sztuka jaskiniowa może być przykładem zainteresowania naszych przodków kosmosem, próbą uchwycenia gwiazdozbiorów i przedstawienia ich, jako coś znanego, bliskiego. Teorię tę zdaje się też potwierdzać fakt, iż na jednym z takich malowideł zaobserwowano element przypominający kometę, obserwowaną na nieboskłonie (z charakterystycznym „ogonem”)
Dodatkowo archeolodzy sugerują też, że mógł to być sposób pomiaru czasu– obserwacja nocnego nieba pozwalała człowiekowi zrozumieć, że niebo ulega zmianie, i że dzieje się to w określonych cyklach. Pozwala to podejrzewać nam też, że taka wiedza mogła wpływać na migrację czy– w późniejszym okresie– także powstawanie osad.
Źródło: tech.wp.pl
Fot.: Shutterstock.com
Dawid Siuta