Co przynoszą jesiennie porządki? Dokumenty i łacińskie mszały znalezione na Śląsku

Na Śląsku doszło do cennego znaleziska. Podczas porządków w jednej z parafii odnaleziono cenne dokumenty. Wśród znalezisk znajdują się łacińskie mszały.

W miejscowości Pogwizdów na Śląsku podczas porządków prowadzonych przez księdza proboszcza Karola Mozora oraz Radosława Wujaka odnaleziono stare zakurzone pudło. Porządki odbywały się z okazji zbliżającego się 200 jubileuszu istnienia parafii. Jak się później okazało w pudle znajdowały się cenne dokumenty. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że w środku są księgi sprzed powstania tutejszej parafii w 1785 r., czyli z czasów istnienia lokali. To zachęciło nas by spojrzeć do kolejnych pudeł. W sumie było ich siedem. Zawierały materiały z lat 1785 do 1972. W jednym znajdowały się też dwa piękne, łacińskie mszały – powiedział zadowolony ze znaleziska ksiądz Mozor.

Dokumenty miały zaginąć podczas II wojny światowej i w czasie trwania komunizmu. To znalezisko to jednak cenny kawałek historii parafii. Do roku 1920 księgi parafialne były zapisywane w języku niemieckim, jednakże odnaleziono również zapisy w języku polskim. Księgi oraz dokumenty zostaną poddane konserwacji, natomiast ich obecny stan ocenia się jako dobry.

Oprócz wymienionych mszałów, ksiąg i innych materiałów odnotowano również znalezienie niemieckich protokołów przedślubnych ale i notatki jednego proboszcza, który przewodniczył parafii na początku ubiegłego stulecia. Wśród nich znalazła się informacja, że ojciec dziecka przychodzi do kościoła tylko z okazji chrztu, ale dobrze się składa, bo w tej rodzinie chrzest jest co roku. Można się domyśleć, że chodziło o wielodzietną rodzinę – powiedział proboszcz parafii w Pogwizdowie.

Źródła : pap.pl,onet.pl,interia.pl

Fot.: domena publiczna

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*