Codzienność w cieniu terroru. Okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945 | Wykład

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach cyklu wykładów otwartych „Spotkania z historią” zaprasza na promocję albumu „Codzienność w cieniu terroru. Okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945.” wybór i oprac. Joanna Urbanek

15 października 2014 r. (środa), godzina 17.00

Hotel Scandic w Gdańsku,

ul. Podwale Grodzkie 9

Wstęp wolny

W spotkaniu udział wezmą:

prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król – historyk i politolog, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, recenzent albumu.

Joanna Urbanek – pracownik naukowy Muzeum II Wojny Światowej, jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii społecznej i życia codziennego XIX i XX w. oraz historii Włoch i Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej.

Wstęp wolny

Tematem albumu wydanego nakładem Muzeum II Wojny Światowej jest okupacja niemiecka w Polsce w latach 1939–1945. Poszczególne jego części ukazują swoiste światy równoległe: Niemców, polskiego miasta i wsi, ludności żydowskiej oraz konspiracji. Ponad 400 fotografii, które składają się na książkę, pochodzi ze zbiorów około 50 instytucji polskich i zagranicznych, osób prywatnych i kolekcji własnej Muzeum II Wojny Światowej. Większość publikujemy po raz pierwszy, przybliżając czytelnikowi atmosferę okupacji poprzez detal, mikrohistorię zawartą w każdym ze zdjęć. Umieszczone na końcu książki kalendarium porządkuje informacje i wzbogaca ją o element tradycyjnej narracji.

okladka_codziennosc_w_cieniu_terroru

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*