Czołg T-34 odnaleziony na Wzgórzach Golan

W pobliżu Wzgórz Golan żandarmeria rosyjska odkopała radziecki czołg T-34.  Dowódca batalionu żandarmerii wojskowej – Rustam Numachadżyjew – poinformował dziennikarzy o niecodziennym znalezisku.

Od 1967 roku Wzgórza Golan są częścią Syrii. W czasie konfliktów arabsko – izraelskich, Izrael zajął wzgórza (wojna sześciodniowa). Syria i Egipt korzystały z pomocy wojskowej, w postaci dostaw broni i sprzętu, które przysyłały państwa należące do Układu Warszawskiego. Wojna Jom Kippur z 1973 roku doprowadziła do zawarcia rozejmu między stronami konfliktu, a rok później wojska ONZ pojawiły się na Wzgórzach Golan. W 2018 roku armia syryjska przejęła, graniczącą
z Izraelem, prowincję Al-Kunajtira. Po tym wydarzeniu rosyjskie wojska utworzyły punkty obserwacyjne wzdłuż syryjskiej części granicy.

Rosyjscy żandarmi, którzy zajmowali się wyposażeniem posterunku, odnaleźli zakopany czołg T-34. Był on przykryty ziemią od 1973 roku. R. Numachadżyjew podał, że pojazd był zakopany aż po samą wieżę. Dowódca batalionu kierował pracami restauracyjnymi. Czołg został oczyszczony i doprowadzony do należytego stanu, jak powiedział Numachadżyjew.

Źródło: pl.sputniknews.com
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*