Były funkcjonariusz UBP Kazimierz H. oskarżony

Do Sądu Rejonowego w Myślenicach dotarł akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi H., byłemu naczelnikowi wydziału walki z bandytyzmem Wojewódzkiego UBP (Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego) w Krakowie. Zarzut wyszedł spod rąk krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Sprawa dotyczy roku 1955.

Krakowski IPN oskarżył Kazimierza H. o zorganizowanie akcji pojmania Jana S., a Kazimierza K. zachęcił do spowodowania u zatrzymanego licznych obrażeń ciała oraz utraty przytomności. Uderzenie pokrzywdzonego metalową rurką w głowę stało się zagrożeniem życia. Kazimierz H., będąc funkcjonariuszem WUBP nie wypełnił swojego obowiązku, jakim było udzielenie odpowiedniej opieki medycznej. W dniach 18-20 stycznia 1955 roku nie skierował Jana S. do szpitala, dzięki czemu bezpośrednio przyczynił się do jego śmierci.

Wedle informacji, jakie podaje IPN, Jan S. zaznał złamania lewej strony tylnego dołu czaszkowego, krwotoku podoponowego w obrębie prawej półkuli mózgu, zmiażdżenia bieguna przedniego i podstawy płatu czołowego prawego, rozsianych ognisk stłuczenia mózgu.

Kazimierz H. nie przyznał się do winy. Zarzuty zostały oparte na szerokim materiale dowodowym. Grozi mu za to od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródła: dzieje.pl, dziennikpolski24.pl

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*