Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Czescy nurkowie odnaleźli Uboota z czasów I Wojny Światowej

Czescy nurkowie odnaleźli Uboota z czasów I Wojny Światowej

Czeskim badaczom udało się znaleźć na dnie morza jońskiego wrak okrętu podwodnego SM-U16. Należał on do floty austro-węgierskiej i był używany w czasie I Wojny Światowej.

Wrak został znaleziony u wybrzeży Albanii, w pobliżu miejscowości Wlora, na głębokości 60 metrów. Jednostka była poszukiwana przez zespół złożony z czeskich historyków, nurków i dokumentalistów od kilku lat. Były one początkowo opóźnione przez niechęć do współpracy ze strony albańskich władz. W końcu jednak poszukiwaczom udało się uzyskać wszystkie potrzebne zezwolenia i albańska marynarka udostępniła zespołowi miejsce, gdzie miał znajdować się wrak. Przypuszczenia badaczy potwierdziły się i udało im się natrafić na zatopiony przez włoską jednostkę okręt podwodny. Nurkowie dokonali pomiarów wraku oraz wykonali dokumentację fotograficzną i filmową, która umożliwi dalsze prace.

SM U16 należał do austro-węgierskiej floty wojennej. Był używany od 1915 roku do obrony granic Austro-Węgier. Patrolował rejon morza adriatyckiego i jońskiego. Został zatopiony w październiku 1916 roku przez włoską jednostkę.

Źródło: divers24

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Tagi: 

PartnerzyPrzewiń do góry