Polska i Czechy-walka o wspólny wpis na listę UNESCO

O wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starają się: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz czeska papiernia w Velkých Losinách. Jeśli to się powiedzie, to ten wpis będzie pierwszym polsko-czeskim wpisem transgranicznym.

Instytucje te stworzyły projekt „Na szlaku wspólnego dziedzictwa” mającego pomóc w promocji zabytkowych obiektów, ale najpierw muszą uzyskać wpis na Krajową Listę Informacyjną będącą wstępem do dalszych działań. Nad tym projektem czuwać będzie Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM, a współfinansowane będzie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, mieszczącego się w XVI-wiecznym młynie, zgromadzone są zbiory z dziedziny historii papiernictwa, drukarstwa, a także samego miasta. Historia samego młyna sięga roku 1562, kiedy wybudowali go papiernicy z rodu Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów, a w XVII w. zaliczono papiernię do najwyżej cenionych na Śląsku, która miała też monopol na dostarczenie papieru do urzędów we Wrocławiu. Produkcję papieru w Dusznikach unieruchomiono w 1937 r., a 2 lata później obiekt został przekazany przez Karla Wiehra miastu w celu utworzenia w nim muzeum techniki, co zostało zrealizowane po wyremontowaniu samego zabytku, który przez wiele lat popadał w ruinę.
Zaś w przypadku papierni znajdującej się w czeskich Velkých Losinách (oddalonych zaledwie o 100 km od Dusznik), której założycielem jest Jan Starší z Žerotína, produkcja papieru datowana jest na koniec XVI w. Pierwszym zachowanym dowodem jej działalności jest znak wodny z 1596 r. z herbem Žerotínów-widać na nim lwa z koroną, który stoi na 3 pagórkach. Sama papiernia składa się z kilku budynków, w których nadal czerpany jest papier, a jednym z nich znajduje się Muzeum Papieru.
Jeśli te starania zakończą się sukcesem, to będzie to pierwszy polsko-czeski wpis trans graniczny, gdyż do tej pory na liście UNESCO jest 14 polskich i 12 czeskich wpisów.

Zdj. Wikimedia Commons
Źródło: www.nowyzabytek.pl

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*