Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919–2016 | Recenzja

Tomasz Szczerbicki, Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919–2016

Książek o tematyce broni pancernej na polskim rynku jest wiele, również tych od wydawnictwa Vesper. Mało która książka jednak zawiera ogół informacji z większego okresu czasu. Pod tym względem najnowsza książka Szczerbickiego jest wyjątkowa i fenomenalna – na ponad 500 stronach zaprezentował on ogrom informacji o czołgach i działach samobieżnych Wojska Polskiego od ich początków aż do dnia dzisiejszego.

W książce można się zakochać już od pierwszego wejrzenia – wielka, gruba, w twardej oprawie, z kolorowymi fotografiami nie tylko na okładce, lecz wzbogacona nimi również wewnątrz. Choć „wzbogacona”, to delikatne słowo – księga aż pęka od wspaniałych zdjęć, nierzadko wypełniających dwie strony. Co więcej, zdjęcia pochodzą nie tylko z archiwów, lecz także od prywatnych kolekcjonerów. Są one dokładnie i trafnie opisane. To właśnie ten element jest największą zaletą pozycji.

Mimo tego, że jest ponad 500 stron, to księga nie wyczerpuje tematu – jak zaznaczył sam autor we wstępie, jest to przegląd czołgów, a rzetelne opracowanie wszystkiego w jednym dziele jest niemożliwe. Jest to perfekcyjne podejście badacza, po słowach którego jeszcze chętniej zagląda się do dalszych kart książki.

Została ona podzielona na pięć rozdziałów: okres do wybuchu 1939 roku, okres lat 1940-1947, okres LWP 1943-1989, najnowsza historia czołgów i dział samobieżnych WP lat 1990-2017 oraz Czołgi polskiej produkcji. 65 lat produkcji broni pancernej w Polsce. W tych rozdziałach autor skupił się na typach czołgów używanych polskiego żołnierza od 1919 roku, czyli od momentu, kiedy po raz pierwszy trafiły do wojska polskiego czołgi – Renault FT (22 marca 1919 roku, 1. Pułk czołgów armii gen. Hallera). Chronologicznie jest to całościowe objęcie historii czołgów i dział samobieżnych w wojsku polskim i zostało przygotowane przez Szczerbickiego z okazji zbliżającej się 100-nej rocznicy użycia czołgów na ziemiach polskich (22 marca 2019).

Autor nie rzuca bezmyślnie szczegółowymi danymi technicznymi, a skupia się raczej na ukazaniu wielości i znaczenia czołgów na przestrzeni lat w wojsku polskim. Szczegółowiej przedstawia zaś te ważniejsze pojazdy, jak np. 7TP. Tekst jest bardzo przystępny i przyjemnie czyta się opasłą księgę, w której finalnie tekstu jest niewiele. To wraz ze wspaniałymi fotografiami tworzy cudowną całość, co sprawia, że książka jest prawdziwym zbiorem – tak, jak autor zaznaczył na samym początku.

Wydawnictwo Vesper

Ocena Recenzenta: 7/6

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*