Czołgista. Z 11 Dywizją Pancerną od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Czołgista. Z 11 Dywizją Pancerną od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa | Recenzja

Ted Hartman, Czołgista. Z 11 Dywizją Pancerną od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Podczas II wojny światowej do 11 Dywizji Pancernej amerykańskiej armii powoływano młodych i silnych obywateli, którzy rzuceni w teatr działań zbrojnych na kontynencie europejskim często z pola walki nie powracali. J. Ted Hartman, tytułowy czołgista, przeżył i postanowił po latach spisać swoją historię nastolatka, który znalazł się w centrum świstu kul i ludzkiej odwagi wymieszanej z tragedią.

Końcem tego roku nakładem wydawnictwa Replika ukazała się książka będąca pamiętnikiem amerykańskiego żołnierza, który brał udział w kampanii wojennej od 1944 roku do zakończenia II wojny światowej (8 maja 1945 roku). Swoją historię autor opisał w 21 rozdziałach.

11 Dywizja Pancerna została sformowana w 1942 roku w Camp Polk w stanie Luizjana. Następnie swoją siedzibę miała w Camp Cooke w Kalifornii, skąd ruszyła statkami na ląd europejski, aby pomóc aliantom w działaniach zbrojnych przeciwko hitlerowskim Niemcom. Po latach Hartman, jako jeden z kierowców czołgu M4 Sherman wrócił wspomnieniami do wydarzeń z tamtych lat, relacjonując między innymi ofensywę w Ardenach, wyzwolenie obozu koncentracyjnego, czy inne starciach przeciwko armii Hitlera.

Historia spisana w recenzowanej książce to dzieje człowieka, który przedstawił poruszający emocjonalnie obraz codzienności 11 Dywizji Pancernej na froncie wojennym. Książkę niewątpliwie ubogacają fotografie, a także mapy przedstawiające szlak dywizji. Tekst czyta się płynnie, gdyż został napisany prostym językiem. Wszelkie nazwy własne, przeliczenia miar itp. zostały opatrzone komentarzami w przypisach. Na końcu znajduje się wykaz bibliograficzny oraz indeks nazw geograficznych i nazwisk.

Mankamentem dla czytelnika, który może nie jest pasjonatem historii wojskowości są opisy. Wzbudzić mogą one poczucie senności, zwłaszcza wypisywane na początku rozmiary dział, amunicji poszczególnych elementów uzbrojenia dywizji pancernej, głównie czołgów etc.

Dodatkowo do plusów dodałabym bardzo dobrze zaprojektowaną okładkę, która dosłownie jest strzałem w dziesiątkę.

Wydawnictwo: Replika

Ocena: 5/6

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*