Czy ludzie zamieszkiwali Kalifornię 130 000 lat temu?

Naukowcy odnaleźli dowody na obecność człowieka w Ameryce Północnej 130 000 lat temu – 100,000 lat wcześniej, aniżeli dotąd podejrzewano.

Zespół naukowców wierzy, że natrafił na dowody aktywności człowieka w Ameryce Północnej, które sięgają 130 000 lat – to ponad 100,000 lat wcześniej, niż sądzono do tej pory.  Dowody mają pochodzić z miejsca wykopalisk archeologicznych w San Diego (Kalifornia). W tym miejscu w 1992 roku odkryto kości mastodonta oraz, co ciekawe, kowadła oraz kamienne młoty. Do tej pory ustalenie z jakiej epoki pochodzą owe narzędzia było dość trudne. Nie mniej jednak, dzisiejsza nowoczesna technologia pozwoliła ustalić, że ludzie już 130 000 lat temu przy pomocy tych narzędzi rozbijali kości, by tworzyć z nich innego rodzaju potrzebne przedmioty. Naukowcy uważają, że przedstawiane przez nich wyniki badań są mocnym dowodem na o wiele wcześniejszą aktywność człowieka w Ameryce Północnej. Richard Fullager, jeden z naukowców, powiedział: jeśli przyjrzeć się dowodom – materiał, charakter wzoru na kości to, można ujrzeć spiralne złamania kości co, sugeruje, że zostały one złamane świeżo po śmierci mastodonta a nie parę lat później. Naukowcy uważają również, że odnalezione narzędzia nie zostały zużyte w wyniku procesów geologicznych, a podczas używania i obróbki kości.

Wyniki badań są dość kontrowersyjne, ponieważ godzą w ustalone lata temu przez paleontologów i antropologów badania, które wykazały, że człowiek w Ameryce Północnej pojawił się dopiero ok. 15,000 lat temu. Jak powiedział Steve Holen z Amerykańskiego Centrum Badań: wiem, że ludzie będą sceptycznie nastawieni z tego powodu, że jest to zaskakujące odkrycie. Dodał również ,że sam był sceptyczny dopóki pierwszy raz nie spojrzał na wyniki badań i same materiały.  Znaleziska mają zostać wystawione na widok publiczny, a przede wszystkim innych badających w przyszłym tygodniu na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w San Diego. Kości i rzekome dowody aktywności człowieka widoczne na nich, jak i również narzędzia, chce koniecznie zobaczyć i zbadać profesor antropologii na Uniwersytecie w Montrealu – Ariane Burke. Jak przyznaje sama profesor, zapoznała się z wynikami badań, ale podaje wiele faktów pod wątpliwość. Nie mówię, że badanie są całkowicie błędne, ale jest jeszcze wiele faktów, które należy sprawdzić i analiz do wykonania przed zawarciem stwierdzenia, że ludzie na pewno w tym czasie się tutaj pojawili.

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*