Czy wiesz, że pierwszy atak z wykorzystaniem żywej torpedy miał miejsce kilka dni przed końcem I wś?

Historia Powstania

Pomysł zastosowania żywej torpedy został zaproponowany już we wrześniu 1915 r. przez inżyniera mjr. Raffaele Rossetti, lecz dowództwo włoskiej marynarki wojennej nie było zainteresowane nowym rodzajem broni. Brak zainteresowania sprawił, że ambitny oficer na własną rękę realizował swój projekt. 9 marca 1918 roku dokonano udanych prób, dzięki którym zatwierdzono broń do działania pod nazwą Pijawka.

Użycie nowej broni

W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku dwóch włoskich marynarzy R. Paolucci i R.Roseti ruszyli do akcji bojowej. Ich zadaniem było zatopienie w porcie Pola austro–węgierskiego pancernika o nazwie ,,Virbius  Unitis”.  Włosi podpłynęli do okrętu około 5 rano i założyli ładunek wybuchowy z magnetycznymi zaczepami i zapalnikiem czasowym. Drugiego nie udało się zamontować, ponieważ załoga okrętu została zauważona przez marynarzy pełniący wachtę na niszczycielu. Włosi zostali zaatakowani, jednak tuż przed poddaniem drugi ładunek puszczono z prądem i zatopiono Mignattę. O godzinie 6:44 zatonął pancernik, zginęło 400 osób załogi. Drugi ładunek rzucony z prądem zatopił okręt Wien stojący w niemieckiej bazie U-bootów.

Po wojnie

Po zakończeniu I wojny światowej obaj marynarze zostali nagrodzeni licznymi zaszczytami w swojej ojczyźnie w tym orderem Sabaudzki. Dodatkowo utrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 650 tysięcy lirów którą przeznaczyli na pomoc wdowom marynarzy z niszczyciela ,,Virbius Unitis”.

Grzegorz Kapica

Bibliografia:

Gabriel Szala, Zatopienie ,,Virbus Unitis”, Wyd. VI K, Warszawa 2017
Łukasz Grześkowiak, U-Boty na Morzu Śródziemnym 1914-1944, Tom 1 . Wyd. Napoleon V, Warszawa 2017

Fot: Włoska żywa torpeda Mignata www.hisutton.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*