Czy wiesz, że podcza II WŚ miał miejsce jedyny przypadek w historii, kiedy zanurzony okręt podwodny zatopił okręt wroga znajdujący się w zanurzeniu?

15 lutego 1945 roku brytyjski okręt podwodny HMS Venturer zatopił niemiecką łódź podwodną U-864 u wybrzeży Norwegii. Na jego pokładzie znajdowało się 73 członków załogi, w tym japońscy naukowcy. Był to jedyny taki przypadek w czasie całej II wojny światowej.

Dnia 5 lutego 1945 roku z portu w Bergen wypłynął z tajną misją i tajemniczym ładunkiem rtęci okręt podwodny U-864, który miał dotrzeć do Japonii. Już od dłuższego czasu był on obserwowany przez wywiad i flotę brytyjską. Informacje o jego wypłynięciu dostał brytyjski okręt podwodny HMS Venturer, który patrolował te wody. Rozpoczęły się poszukiwania oparte na jego przybliżonym kursie. O godzinie 12:00 aliancki okręt podwodny namierzył Niemców po cichym dźwięku silnika. Niemcy zdali sobie z tego sprawę i zaczęli płynąć zygzakiem. W tym czasie Kapitan James Lauders dokonał niezbędnych obliczeń i o 12:12 wystrzelił 4 torpedy na głębokości 12 m. Jedna z nich, po 180 sekundach, trafiła okręt i usłyszano silną eksplozję. Okręt poszedł na dno z 73 członkami załogi.

Źródło: http://panzerschreck.strefa.pl/rejsy_u864_u234.html

Grzegorz Kapica

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*