David Berkowitz

29 lipca 1976 David Berkowitz dokonał swojej pierwszej zbrodni

Tego dnia 1976 roku seryjny morderca David Berkowitz dokonał swojej pierwszej zbrodni, o którą go oskarżono

David Berkowitz to amerykański seryjny morderca. W lipcu 1976 w Nowym Jorku roku rozpoczął serię morderstw, do których się przyznał. Został skazany sześciokrotnie na dożywocie.

David Berkowitz, syn Sama, Morderca kaliber 44

Właściwie, to nie wiadomo, kiedy David Berkowitz zaczął popełniać seryjne morderstwa. Twierdzi, że pierwszej zbrodni dopuścił się w grudniu 1975 roku. Przyznał się do niej i ją opisał. Nie był jednak w ogóle podejrzanym przez policjantów.

Berkowitz dorastał w Nowym Jorku i służył w armii Stanów Zjednoczonych. Do lipca 1977 roku, używając rewolweru Bulldog kal. 44, zabił sześć osób i zranił siedem. Szał zabijania sterroryzował nowojorczyków, a Berkowitz zyskał światowy rozgłos.

Berkowitz został aresztowany 10 sierpnia 1977 roku. Oskarżono go o osiem morderstw. Przyznał się do wszystkich. Początkowo twierdził, że był posłuszny rozkazom demona, objawiającego się w postaci psa, należącego do jego sąsiada „Sama”. Berkowitza uznano za niekompetentnego psychicznie, by stanąć przed sądem. Przyznał się do morderstwa drugiego stopnia, został uznany za winnego i skazany na sześć wyroków dożywocia z możliwością warunkowego zwolnienia po 25 latach w więzieniu stanowym.

Prawa syna Sama

Później przyznał, że historia psa i diabła była mistyfikacją. Świetnie ten wątek został pokazany w serialu Mindhunter. Intensywne relacje mediów nadały Berkowitzowi status celebryty. Wielu obserwatorów zauważyło, że wydawał się z tego cieszyć. W odpowiedzi powstała nowa ustawa w stanie Nowy Jork, znana jako „prawa syna Sama”. Miała na celu powstrzymanie przestępców przed czerpaniem korzyści finansowych z rozgłosu stworzonego przez ich zbrodnie.

Podobne przepisy uchwalono w kilku innych stanach. W połowie lat 90. David Berkowitz zmienił swoje zeznania. Twierdził, że był członkiem brutalnego kultu satanistycznego, który zaaranżował te incydenty jako mord rytualny. Nowe śledztwo w sprawie morderstw rozpoczęło się w 1996 roku. Zostało zawieszone na czas nieokreślony po niejednoznacznych ustaleniach.

Inny wpis z kalendarium: 19 listopada 2017 roku zmarł Charles Manson

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*