Debata „Polsko-litewski pat”

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na debatę: Polsko-litewski pat.

Trudne kwestie przeszłości polsko-litewskiej budzą wielkie emocje. Próby omówienia tych spraw nie służą jednak na razie porozumieniu Polaków i Litwinów. Czy uda się to zmienić?

W spotkaniu wezmą udział: Bogusław Chrabota (red. naczelny „Rzeczpospolitej”), Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”), Jacek Pawlicki (szef działu zagranicznego „Newsweeka”), Piotr Zychowicz (red. wicenaczelny „Do Rzeczy”) oraz Zbigniew Gluza (red. naczelny „Karty”).

Spotkanie poprowadzi red. Krzysztof Ziemiec (TVP).

Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20, 17 kwietnia (piątek) 2015, godz. 18.00.

W „Karcie” 74 (luty 2013) zamieszczony został montaż świadectw przedstawiających litewski punkt widzenia na relacje polsko-litewskie w okresie 1920–38. Bodźcem dla tej realizacji były przypadające w marcu 2013 dwie rocznice wydarzeń, które zasadniczo zaciążyły na relacjach Polski i Litwy w okresie międzywojennym: 15 mar­ca 1923 mocarstwa zachodnie zaakceptowały granicę polsko-litewską, co oznaczało przyznanie Wilna Rzeczpospolitej, zaś 17 marca 1938 – władze polskie wystosowały wobec Litwy „Kowieńskiej” ultimatum, które wymusiło na Litwinach nawiązanie z Polską stosunków dyplo­matycznych. Tamte zdarzenia zaciążyły nad naszą wspólną współczesnością. Publikacja wywołała żywą dyskusję, która jednak nie przyczyniła się do zbliżenia stanowisk wobec nadal dzielącej nas historii (zapis najważniejszych głosów ukazał się w lutym 2015 – w „Karcie” 82). W debacie wezmą udział uczestnicy tamtej, blisko dwuletniej dyskusji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*