Dni Grunwaldu już wkrótce

Dla miłośników historii średniowiecza szykuje się kolejna atrakcja: otóż w dniach 12-16 lipca ponownie odbędą się Dni Grunwaldu, podczas których nie zabraknie różnego rodzaju turniejów czy koncertów. Jednak największą widowiskiem będzie Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, która odbędzie się 15 lipca o godzinie 15. 

Organizatorami całego wydarzenia są: Henryk Kacprzyk (Wójt Gminy Grunwald, główny organizator), Gustaw Marek Brzezin (Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego), Józef Podolak (Przewodniczący Zarządu Fundacji Grunwald), Szymon Drej (Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku) oraz Krzysztof Górecki i Jacek Szymański, którzy odpowiadają za część historyczną przedsięwzięcia. „Dni Grunwaldu” rozpoczną się 12 lipca (środa) i potrwają do 16 lipca (niedziela). Na te dni przygotowano tyle atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie. Można spośród nich wymienić m.in. turnieje łucznicze, bojowe, szachowe czy piłkarskie. Oprócz nich na zainteresowanych czekają także wykłady, zabawy dla dzieci, koncerty oraz msze św. w średniowiecznej oprawie. Jednak pewnym „gwoździem programu” będzie Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, która odbędzie się 15 lipca o godzinie 15.

Stoczona w trakcie trwania Wielkiej wojny z zakonem krzyżackim  bitwa pod Grunwaldem (15 lipca 1410) była jedną z największych bitew średniowiecznej Europy. Przygotowania do niej rozpoczęły się w 1409 r., a w grudniu w Brześciu nad Bugiem przygotowano plan wojenny: postanowiono całą siłą uderzyć na stolice zakonu, czyli Malbork, a wojska polskie miały połączyć się z litewskimi pod Czerwińskiem. Wojskami polsko-litewskimi (prócz Polaków byli w niej także Rusini, Litwini i Żmudzi, Tatarzy, Czesi i Morawianie) dowodził król Władysław Jagiełło, zaś armią krzyżacką wieli mistrz Ulryk von Jungingen. Sama bitwa w rzeczywistości toczyła się w różnych miejscach-rozpoczęła się ona koło południa i trwała do wieczora. Jej ostatnia faza rozegrała się w obozie krzyżackim znajdującym się w pobliżu wsi Grunwald. Zakończyła się klęską zakonu: na polu bitwy zginął m.in. sam wielki mistrz. Klęska ta znacznie osłabiła  sytuację wewnętrzną państwa zakonnego oraz potęgę polityczną i militarną samego zakonu.

Źródła: ostroda.wm.pl, grunwald.info.pl, grunwald1410.pl

Fot.: Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*