Drugi na świecie pomnik Ireny Sendlerowej stanął w Newark w Wielkiej Brytanii

W sobotę 26 czerwca 2021 r., w parku miejskim Fountain Gardens, miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika Ireny Sendlerowej w Newark w Wielkiej Brytanii. Polska działaczka społeczna w czasie II wojny światowej uratowała setki żydowskich dzieci i jako jedna z pierwszych Polek została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Pomnik ufundowany m.in. przez IPN znajduje się w parku Fountain Gardens, nieopodal ważnego dla polskiej historii cmentarza w Newark. W sobotniej uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli: marszałek lotnictwa, Andrew Douglas Pulford, reprezentujący Newark w Izbie Gmin minister społeczności lokalnych Robert Jenrick, władze miejskie oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki i dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Marta de Zuniga.

To naprawdę wzruszające móc odsłonić pierwszą rzeźbę Ireny Sendlerowej w Wielkiej Brytanii. Irena Sendler to inspirująca bohaterka, której czyny mogą inspirować ludzi na całym świecie, a jej humanitaryzm może być przykładem dla młodych. Jej historia przypomina nam, że nawet w najbardziej beznadziejnych czasach jedna osoba może zmienić losy wielu ludzi i dać godny naśladowania przykład– mówiła Marta de Zuniga.

To zaszczyt dla Newark, że możemy zapewnić miejsce dla tego pomnika. Będzie on stanowił należny hołd dla życia i dokonań Ireny Sendlerowej. Jej historia jest naprawdę inspirująca, opowiada o bezinteresownej służbie innym, z narażeniem własnego życia, w czasie gdy Europa walczyła ze złem reżimu nazistowskiego. Mam nadzieję, że ten pomnik będzie widocznym znakiem inspirującym młodych ludzi, aby starali się lepiej zrozumieć ten wypełniony nienawiścią okres w historii Europy, aby takie wydarzenia już nigdy się nie powtórzyły– stwierdziła burmistrz Newark, Lisa Geary.

Newark ma szerokie związki jeśli chodzi o polską historie. W trakcie II wojny światowej w znajdujących się tam bazach RAF-u, polskie jednostki lotnicze stacjonowały, a na pobliskim cmentarzu zostało pochowanych wielu poległych. Tutaj znajduje się tez ogromna liczba grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii. Pochowany tu jest także były prezydent RP na Uchodźstwie, Władysław Raczkiewicz oraz były premier gen. Władysław Sikorski.  Ciało gen. Sikorskiego z czasem zostało przeniesione do Polski.

Irena Sendlerowa w trakcie II wojny światowej była pracowniczką Wydziału Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawy. Jej wysiłki koncentrowały się głównie na pomocy żydowskim dzieciom i ich rodzinom. Była jedną z części sieci pracowników i wolontariuszy, głównie kobiet, którzy ratowali żydowskie dzieci, więzione w Getcie Warszawskim. Wraz ze swoimi współpracownikami dostarczała im fałszywe dokumenty tożsamości, czy organizowała schronienia w polskich rodzinach poprzez sierocińce, inne placówki opiekuńcze czy klasztory, ratując ich wszystkich przed Holokaustem.

Wśród wielu odznaczeń, jakimi Irena Sendlerowa została uhonorowana, to m.in. Zloty Krzyż Zasługi (1947 r.) oraz najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego (w 2003 r.).   Jako jedna z pierwszych Polek została odznaczona w 1965r. izraelskim tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Jest to tytuł przyznawany osobom udzielającym bezinteresownej pomocy Żydom w czasie Zagłady.

Irena Sendlerowa zmarła w 2008 r. w wieku 98 lat, w Warszawie. Jej pierwszy na świecie pomnik został odsłonięty w 2014 r. w Moskwie, w Rosji.

Źródło: dzieje.pl                                                                                                       

Fot.: wikimedia commons

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*