Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji | Recenzja

Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji – Piotr Piniński

Historię tworzą ludzie pełni pasji i wiary, w to co robią. Jednym z takich przykładów jest książę Karol Edward Stuart, prawnuk wielkiego króla Polski, Jana III Sobieskiego – postać romantyczna, bohater szkockich legend, który w pamięci Szkotów żyje do dziś. Czy jego potomek jest w stanie obiektywnie opisać dzieje przodka?

dziedzic-sobieskichPiotr Piniński jest najstarszym żyjącym potomkiem księcia Karola Edwarda Stuarta, a zarazem autorem jego biografii, którą prezentuje w swojej najnowszej książce. Od ponad dziesięciu lat ukazują się jego artykuły na łamach „The Stewarts”. Napisał wiele książek i szkiców historycznych.

Opracowanie Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji to pokłosie wcześniejszej publikacji Ostatni sekret Stuartów. Najnowsza pozycja została opracowana w formie bardziej przyjaznej dla czytelnika, jest bowiem krótsza i bardziej aktualna, biorąc pod uwagę nieznane wcześniej fakty, które zostały odkryte już po ukazaniu się drukiem pierwszej książki.

Tytułowy dziedzic Sobieskich to książę Karol Edward Stuart, syn Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki naszego króla Jana III i Jakuba Franciszka Edwarda Stuarta, syna i następcy świeżo koronowanego władcy Anglii i Szkocji Jakuba II. Wszystko wskazywało na to, że parę oraz ich dzieci, o tak wyśmienitym pochodzeniu i koneksjom, czeka przyszłość pełna chwały i zaszczytów. Jednak przed upływem tylko jednego stulecia starożytna dynastia Stuartów utraciła tron, a rodzina Sobieskich nie zdołała osadzić ani jednego potomka, wielkiego króla Polski na zjednoczonym tronie Rzeczpospolitej i Litwy.

Karol Stuart po pradziadku Janie II Sobieskim odziedziczył krewkość i namiętność, podsyconą pasją do działań, których się podejmował. Jego największą wiarą, do której był przekonany tak bardzo, że inspirowała ona innych, była pewność, że jest on jedynym prawowitym dziedzicem tronu Szkocji, Anglii i Irlandii. Jego przeznaczeniem i życiowym zadaniem stało się, w co głęboko wierzył, przywrócenie tronu ojcu i rodzinie.

Dzięki temu zdecydowaniu i poświęceniu, widocznemu w słowach oraz czynach, udało mu się zebrać liczną grupę zwolenników, którzy pod jego przywództwem w połowie XVIII wieku wywołali w Szkocji powstanie. Po początkowych sukcesach zakończyło się ono krwawą klęską – książę zdołał uciec w przebraniu kobiety. Jego ucieczka stała się kanwą romantycznej szkockiej legendy, o której wspomina się do dziś.

Jednak jak to się stało, że angielski książę został powstańcem? Jaki wpływ na to miało polskie pochodzenie? Dlaczego Karol Stuart jest też postacią tragiczną? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć ta publikacja. Jednak nie na wszystkie nurtujące kwestie dostaniemy odpowiedź. Nie jest to także pozycja dla osób, które nad historią stosunków Szkocji i Anglii nigdy się nie pochylały.

Piniński nie pokazuje żadnych sympatii i odrzuca sentymenty do wielkich przedstawicieli swojej rodziny. Opisuje życie, działalność i podejmowane decyzje krnąbrnego Stuarta w sposób obiektywny, na podstawie źródeł, które po nim pozostały. Biografię księcia czyta się jak dobra książkę przygodową. Warto poznać historię osoby związanej z Polską nie tylko pochodzeniem, ale i odziedziczonymi cechami wielkich przodków, postać, która jeszcze przez długie lata była cierniem w oku brytyjskiej monarchii.

Ocena 5/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*