Dzięki zdjęciom, archeolog znalazł zabytkowe naczynia w magazynie wnętrzarskim

Podczas przeglądania magazynu wnętrzarskiego, pewien archeolog na jednym ze zdjęć dostrzegł zabytkowe naczynia. Po zgłoszeniu tego odkrycia policji, autentyki pochodzące sprzed kilku tysięcy lat zostały przez nią zabezpieczone.

Jak poinformował TVN Warszawa policjant Robert Koniuszy – Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy w jednym z magazynów dotyczącym aranżacji wnętrz ukazało się zdjęcie pokoju wykonane przez wilanowską stylistykę, na którym widać było bardzo stare gliniane naczynia stojące na półce.

Policja po zgłoszeniu tego niezwykłego odkrycia, skontaktowała się z przedstawicielami Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Pracownicy NID wstępnie potwierdzili podejrzenia tego przypadkowego i zarazem niezwykłego odkrycia. Funkcjonariusze po ustaleniu adresu, udali się na miejsce.

Oględziny potwierdziły, że naczynia te stanowią element kultury łużyckiej, która występowała głównie na ziemiach polskich w środkowej i młodszej epoce brązu. Wstępnie określono, że powstały one 3000 lat temu. W skład niezwykłego odkrycia wchodzą między innymi urna i czerpak.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, posiadanie tego typu eksponatów jest zabronione, gdyż stanowią one własność Skarbu Państwa. Jak powiedział funkcjonariusz policji – Obecni posiadacze zabytkowych przedmiotów oświadczyli, że nie mieli świadomości o ich pochodzeniu oraz o tym, że stanowią one wartość muzealną. Wyjaśnili, że otrzymali je w prezencie około 15 lat temu od swojego nieżyjącego znajomego.

Po interwencji policji naczynia zostały zabezpieczone i przewiezione na komisariat. Kolejnym etapem będą oględziny archeologa. Na podstawie jego opinii i konsultacji z Narodowym Instytutem Dziedzictwa trafią do jednego z muzeów.

Kultura Łużycka występowała głównie na ziemiach polskich, oraz m.in. Czechach, Słowacji, Ukrainie, Niemczech. Jest to jedna z tak zwanych kultur pól popielnicowych. Kultura łużycka nie była jednolita. Dzieli się na wiele grup różniących się w różnym stopniu inwentarzem, obrządkiem pogrzebowym bądź formami osadnictwa. Wszystkie grupy kultury łużyckiej charakteryzują się tym samym modelem gospodarki oraz względnie zbliżonym modelem struktur osadniczych.

Źródło: TVN Warszawa

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*