najstarsza mumia w Egipcie

Najstarsza mumia egipska pokryta złotem znaleziona w Sakkarze

W Sakkarze została odnaleziona najstarsza mumia egipska – ma 4 300 lat

Kolejne niesamowite znalezisko w Sakkarze – najstarsza mumia egipska. Badacze odnaleźli kilka grobowców ważnych osobistości, a najstarsza z nich, i to świetnie zachowana, jest pokryta złotem.

Egipscy archeolodzy poinformowali, że odkryli grobowiec faraonów w pobliżu Kairu, który zawiera prawdopodobnie najstarszą i „najbardziej kompletną” mumię w Egipcie. Zahi Hawass, kierownik 10-osobowego zespołu archeologów, przekazał mediom, że mumia sprzed 4 300 lat została znaleziona na dnie 15-metrowego szybu w niedawno odkrytej grupie grobowców z czasów V i VI dynastii Starego Państwa w pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze.

Zahi Hawass ogłasza, że jego zespół znalazł mumię sprzed 4 300 lat. Fot. Amr Nabil / AP Photo

Najstarsza mumia egipska należy do mężczyzny o imieniu Hekashepes. Jest pokryta złotem i znajduje się w wapiennym sarkofagu. W miejscu, w którym archeolodzy znaleźli mumię, znajdowało się jednak znacznie więcej starożytnych grobowców.

Włożyłem głowę do środka, aby zobaczyć, co było w sarkofagu: piękna mumia mężczyzny całkowicie pokryta warstwami złota

– powiedział Hawass. Ta mumia może być najstarszą i najbardziej kompletną mumią znalezioną w Egipcie do tej pory. Wśród innych znalezionych grobowców, był jeden należący do Chnumdżedefa, inspektora urzędników, nadzorcy i kapłana za panowania Unasa, ostatniego faraona piątej dynastii. Ozdobiono go scenami z życia codziennego.

Inny grobowiec należał do Meri – strażnika tajemnic i pomocnika wielkiego wodza pałacu. Kapłański tytuł „strażnika tajemnicy” był dzierżony przez wysokiego urzędnika pałacowego, nadającego władzę i upoważnienie do wykonywania specjalnych rytuałów religijnych. Trzeci grobowiec należał do kapłana w kompleksie piramid faraona Pepi I, a czwarty do sędziego i pisarza o imieniu Fetek.

Mostafa Waziri, szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, powiedział, że grobowiec Feteka zawierał kolekcję największych posągów, jakie kiedykolwiek znaleziono w okolicy.

Rozległe miejsce pochówku w stolicy starożytnego Egiptu, Memfis, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest domem dla kilkunastu piramid, grobów zwierząt i starych koptyjskich klasztorów chrześcijańskich. W innych wpisach pisaliśmy o niezwykłych znaleziskach w tym rejonie i innych egipskich odkryciach, które od kilku lat nabierają rozpędu:

To cmentarzysko daje nam jeszcze jedną ważną informację. Jest to miejsce pochówku ważnych osób. Również znajdująca się tam piramida schodkowa to najstarszy kamienny zabytek ze starożytnego Egiptu. Oznaczało to początek III dynastii i jest pierwszą piramidą kiedykolwiek zbudowaną przez starożytnych Egipcjan.

Naukowcy zwracają także uwagę, że określenie „mumia” może już nie być właściwe, a bardziej odpowiednim określeniem jest „zmumifikowana osoba”. Niektóre brytyjskie instytucje już zdecydowały się na używanie tego drugiego określenia.


Źródła: aljazeera.com, CNN, thecollector.com

Comments are closed.