Dziwne bitwy w cieniu wojny

Dzisiaj w kioskach ukazał się Pomocnik Historyczny POLITYKI  Tajniki II Wojny Światowej.

Okladka_II wojna OK mZ okazji 70 rocznicy końca II Wojny nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI zajrzy na fronty pozostające w cieniu głównych militarnych zmagań. Przypomni mniej znane bitwy, akty tajnej dyplomacji, zmagania wywiadów, wojny sprzętów, umysłów i pomysłów.

Ponadto w Pomocniku pojawi się także galeria asów – najlepszych lotników, pancerniaków i podwodniaków, lista najważniejszych i najlepszych szpiegów oraz ranking bitew drugiej wojny wedle kilku kryteriów.

Polscy matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego złamali szyfr niemieckiej Enigmy, dzięki czemu matematyk angielski, zatrudniony w brytyjskiej Rządowej Szkole Kodów i Szyfrów skonstruował maszynę dekodującą depesze hitlerowskiej machiny wojennej.

Brytyjska armia zatrudniła człowieka ze znanej europejskiej rodziny iluzjonistów; w jego zespole znaleźli się m.in. rysownicy i scenografowie, a wszyscy razem podlegali Dyrekcji Kamuflażu Dowództwa Bliskiego Wschodu, na której czele stał producent filmowy. Mieli m.in. ukryć pewien port przed lotnictwem Osi.

Armia amerykańska angażowała wziętych aktorów, by na froncie odgrywali scenki z udziałem jakoby wysokich rangą dowódców alianckich, którzy w tym czasie prowadzili działania w zupełnie innym miejscu.

Japoński konsul w Kownie świadomie wystawiał wizy i paszporty dyplomatyczne obywatelom państw, z którymi dalekowschodnie cesarstwo było w stanie wojny.

Meteorolodzy alianccy i niemieccy rywalizowali o najbardziej dogodne lokalizacje dla stacji pogodowych (nie było jeszcze meteorologii satelitarnej); dane meteo były bardzo istotne dla planowania lotów samolotów i tras konwojów morskich – m.in. z dostawami z USA dla sojuszników w ramach tzw. lend-lease.

Wszyscy wyżej wspomniani – i wielu innych – wzięli udział w drugiej wojnie światowej nie jako zmobilizowani żołnierze lub rezerwiści, ale w swych cywilnych rolach. Bo to nie była wojna tylko wojskowych i polityków.” (ze Wstępu).

Pomocnik Historyczny Tajniki II Wojny Światowej  ukaże się 24 kwietnia w cenie 24,99 zł. Będzie miał 164 strony.

Można go będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*