Ekstaza świętego Franciszka na Zamku Królewskim w Warszawie

Ekstaza świętego Franciszka 16 września – 31 października 2014 r. , Zamek Królewski w Warszawie, Izba w Wieży Grodzkiej.

Obraz Ekstaza świętego Franciszka, znajdujący się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach to jedno z najcenniejszych dzieł europejskiego malarstwa epoki nowożytnej w kolekcjach muzealnych w Polsce i jedyne dzieło El Greca w naszym kraju.

Obraz datowany jest na lata ok. 1575 – 1580. Nie wiemy, jakie były jego losy bezpośrednio po namalowaniu, nie znamy nazwisk jego kolejnych właścicieli. Nie wiemy również kiedy i w jakich okolicznościach trafił on na ziemie polskie; odnośnie tego proponowano do tej pory różne hipotezy. Dla szerszej publiczności obraz został odkryty w roku 1964. Stało się to podczas inwentaryzacji zabytków, którą – dla Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk przeprowadzały Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska.

Podczas spisywania dzieł na terenie parafii w Kosowie Lackim, w mieszkaniu proboszcza badaczki zauważyły obraz przedstawiający świętego Franciszka. Obraz nie prezentował się tak, jak możemy go podziwiać obecnie – był mocno zabrudzony i pociemniały, nie była widoczna żadna sygnatura. Płótno wydało się jednak na tyle interesujące, że w następnych latach zdecydowano się przeprowadzić jego szczegółowe badania i analizę porównawczą. Podczas konserwacji spod zabrudzonych warstw ukazała się piękna kompozycja, a ponadto sygnatura (zachowana częściowo) artysty: Domenikos Theotokopulos, zapisana alfabetem greckim.

elgreco

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*