Ekwawdor, dżungla… i nieznana struktura z kamienia

Jedna z największych tajemnic Ameryki Południowej jest bliska rozwiązaniu, jak twierdzi Daily Telegraph zlokalizowano prawdopodobny grobowiec ostatniego cesarza Inków.

Historia zamożnego władcy nie miała szczęśliwego zakończenia…

Ostatni cesarz został schwytany i uwięziony przez Hiszpanów, próbował przekupić ich ogromnymi ilościami złota i innych skarbów ale nawet to nie uchroniło go od tragicznego końca. Atahualpa został uduszony w 1533 roku a jego poddani pochowali go w miejscu które stanowi zagadkę nawet dla współczesnych archeologów.

Członkowie międzynarodowej grupy badawczej twierdzą że zlokalizowali miejsce pochówku ostatniego inkaskiego władcy.

Atahualpa i jego grobowiec ma się znajdować głęboko w dżungli Ekwadoru. Dostęp do tego miejsca jest utrudniony przez naturalne przeszkody, takie jak bagna czy górzysty teren. Lecz wyprawy w tak niebezpieczne tereny mogą okazać się owocne, jak podaje zespól we wskazanym miejscu znaleziono blisko 30 artefaktów, a teorię o przypuszczalnym grobowcu ma potwierdzać struktura z kamieni i głazów mierząca 80 metrów wysokości i 260 szerokości..

Jeśli wieści przekazywane przez Daily Telegraph się potwierdzą, może to oznaczać że mamy do czynienia z jednym z największych odkryć historycznych ostatnich lat i może ono być porównywane z odnalezieniem terakotowej armii czy grobowca Tutenchamona

Daniel Biesiada

Źródło: Daily Telegraph

Zdjęcia: wikimedia commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*