Ewangelicyzm reformowany w Pierwszej Rzeczpospolitej. Dialog z Europą i wybory aksjologiczne w świetle literatury i piśmiennictwa XVI-XVII wieku | Recenzja

Ewangelicyzm reformowany w Pierwszej Rzeczpospolitej. Dialog z Europą i wybory aksjologiczne w świetle literatury i piśmiennictwa XVI-XVII wieku, red. D. Chemperek

Kto interesuje się historią Rzeczpospolitej Obojga Narodów wie, że nie tylko Kościół katolicki wywarł na jej dzieje ogromny wpływ. Choć to właśnie to wyznanie w znacznym stopniu kształtowało polską politykę, kulturę i tradycję nie było monopolistą w tym zakresie. Przykład linii Radziwiłłów birmańskich pokazuje jak wielkie znaczenie w dziejach I Rzeczpospolitej miał kalwinizm, zwany również ewangelicyzmem reformowanym. I to właśnie jemu poświęcono tom studiów kulturowym Uniwersytetu Warszawskiego.

„Ewangelicyzm reformowany w Pierwszej Rzeczpospolitej” pod redakcją profesora Dariusza Chemperka jest IX tomem studiów z serii „Kultura Pierwszej Rzeczpospolitej w dialogu z Europą”, wydanej nakładem Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to bardzo porządnie wydany zbiór 12 studiów historycznych, teologicznych i literaturoznawczych, których autorami jest wielu bardzo dobrych badaczy z różnych ośrodków naukowych. Jest to druga pozycja z tej serii, którą miałem przyjemność czytać i w sumie nie jest dziwne, iż patrzę na ten tom trochę przez pryzmat pierwszego, który traktował o antytrynitaryzmie. W tej części w sumie drażniły mnie te same czynniki. Rozumiem, iż jest to publikacja naukowa i pisana jest w sposób dla nich charakterystyczny, ale miejscami taki suchy akademicki styl i sformułowane w nich rozważania po prostu „kłują w oczy”. Ponadto czasem płynność lektury burzy też wielka ilość przypisów i cytatów. Jednak na swój sposób jest to też zaletą, o publikacja dysponuje naprawdę ogromnym aparatem badawczym, który niesamowicie wspomaga studia nad kulturą kalwinizmu i jego dziedzictwem oraz wpływem na dzieje państwa polsko-litewskiego.

Dodatkowo uważam, że w tomie tym w bardzo fajny sposób przedstawiono sylwetki najważniejszych twórców kalwińskich epoki nowożytnej i wzajemne przenikania się wpływów protestanckich z innymi religiami chrześcijańskimi oraz światem całkowicie od religii odmiennym– polityką.

W tomie tym szczególnie ujął mnie jeden z artykułów, traktujący o wspomnianych już tu Radziwiłłach birmańskich, który w zupełnie nowy sposób, ale nie mniej przez to ciekawy ujął rolę tego rodu. Warto jak przeczytać nie tylko ten jeden rozdział, gdyż wszystkie, moim zdaniem wnoszą coś nowego do naszego stanu wiedzy o Rzeczpospolitej.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych kulturą, tradycją i wyznaniami Pierwszej Rzeczpospolitej a uzupełniająca dla wszystkich nowożytników w znaczny sposób poszerzająca wiedzę czytelnika.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Ocena recenzenta: 5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*