Filistyni pochodzą od Europejczyków!

Badania DNA ujawniają, że starożytni Filistyni, którzy pojawiają się w Biblii i tekstach egipskich, wywodzą się od europejskich marynarzy.

W starożytności Filistyni byli ludem zamieszkującym obszar południowego wybrzeża Kanaanu. W Biblii ukazani są jako główni przeciwnicy Izraelitów. Opowieść o dzielnym Dawidzie i Goliacie to najbardziej znana historia dotycząca tego ludu.

Badania DNA 10 osób pochowanych w rejonie, gdzie w starożytności przebywali Filistyni, potwierdziły, że prawdopodobnie są spokrewnieni z Grekami, Sardyńczykami, a nawet Hiszpanami lub Portugalczykami. Migrowali oni przez Morze Śródziemne w późnej epoce brązu lub wczesnej epoce żelaza. Zmarli żyli między 3600 a 2800 lat emu. Materiał genetyczny stanowiło sto próbek pobranych z kości ucha wewnętrznego oraz z zębów.

Po przybyciu do Lewantu – znajdującego się we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, zawierali małżeństwa z miejscowymi kobietami. Genetycy i archeolodzy podaja, że w ciągu dwóch stuleci ślad genetyczny, wywodzący się z południowej Europy, całkowicie zaginął.

Źródło: livescience.com
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*