Fort VII w Poznaniu zostanie wyremontowany. Ponad 11 mln na renowację

Z racji funduszy unijnych miasto Poznań otezyma 11,4 mln zł na renowację fortyfikacji. Zakończenie prac na terenie pierwszego obozu koncentracyjnego planuje się na 2019 rok.

Celem jest odtworzenie autentycznego XIX-wiecznego fortu.Remontowi zostaną poddane przede wszystkim mury, prawy majdan, stara podwalnia i brama zamykająca most. Zostanie zainstalowana instalacja elektryczna, wentylacyjna oraz teletechniczna. Na nowo zostanie uporządkowana zieleń i wjazd główny.

Fort VII przy ul.Polskiej w Poznaniu to ważny obiekt w historii Polski.W okupowanej Polsce był pierwszym obozem koncentracyjnym, w murach byłego obozu wydarzyło się wiele ludzkich tragedii i cierpienie naszych rodaków. Więcej można będzie dowiedzieć się z nowej ścieżki zwiedzania czyli tzw. ”ścieżki fortyfikacyjnej”, która powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu. Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości mówi,że po realizacji projektu fort zyska na atrakcyjności i w poruszający sposób przekaże los Wielkopolan z czasu okupacji niemieckiej. Ścieżka fortyfikacyjna będzie najnowocześniejszą prezentacją wśród byłych, miejskich obiektów wojskowych.

Źródło: epoznań.pl

Radosław Dulski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*