„FORTECA” dla Rotmistrza Pileckiego

Dzień 1 marca br. będzie w Polsce obchodzony szczególnie, jako wspomnienie żołnierzy niezłomnych, którzy dotrzymali wierności swojej przysiędze wojskowej. Złożyli ją Polsce wolnej i niepodległej. Dlatego będąc przekonani o słuszności swoich ideałów, rozpoczęli walkę z góry skazaną na przegraną. Czy rzeczywiście ją przegrali?

Zespół Forteca, pragnąc uhonorować „wyklętych” oraz szczególną osobę rtm. Witolda Pileckiego, w dniu 1 marca br. rozpocznie trasę koncertową promującą nową płytę Rotmistrz. „Chcielibyśmy w ten sposób spełnić nasze marzenia o ugruntowaniu w zbiorowej pamięci człowieka, który nie ugiął karku przed dwoma zbrodniczymi systemami. Służąc Polsce zdecydował się na przekroczenie „bramy piekła”, tworząc w Auschwitz ruch oporu oraz unaoczniając światu ogrom zbrodni nazistowskich. Po zakończeniu II wojny światowej, nie godząc się z nieludzkim reżimem, który został narzucony Polsce, pozostając w zgodzie z własnymi przekonaniami i sumieniem postanawia walczyć dalej. Niestety, Witold Pilecki oddaje życie za świętą sprawę wolnej Rzeczpospolitej. Torturowany i poniżany, zostaje zamordowany i pochowany w nieznanym dotąd miejscu.

Zainspirowało to nas do szczególnej formy oddania szacunku bohaterowi. 26/27 kwietnia 2013 r. wyruszyliśmy w trasę ucieczki rtm. Pileckiego z obozu koncentracyjnego. Zaowocowało to powstaniem filmu: Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego. Nasza wielokilometrowa wędrówka, przemyślenia oraz mnóstwo wspaniałych ludzi, których spotkaliśmy na trasie, poruszyło nas i zainspirowało do stworzenia czegoś więcej. Po setkach kilometrów trasy koncertowej, życzliwości publiczności i entuzjastycznej reakcji na utwór Ochotnik, zdecydowaliśmy, że to on właśnie będzie wizytówką naszej nowej płyty. „Pasja i determinacja do patriotyzmu” niech pozostaną hasłem naszego nowego projektu i początkiem nowej trasy koncertowej. Pierwszy z koncertów z nową płytą odbędzie się w Bytomskim Centrum Kultury w dniu 1 marca br.

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*