Francuski Senat zdecydował o przyszłości Notre-Dame!

       Już od 15 kwietnia, czyli w dzień kiedy katedrę Notre-Dame trawiły płomienie pożaru, we Francji trwała dyskusja jak, kiedy i za co francuskie Państwo odbuduje jeden ze swoich największych zabytków. W poniedziałek 27 Maja francuski Senat przyjął ustawę rządu o restauracji Notre-Dame, jednak wprowadził do ustawy klauzulę, która zobowiązuje do odbudowania katedry w stanie sprzed pożaru, tak aby jej wygląd był jak najbliższy pierwotnemu.

      Katedra Notre-Dame jest wielkim symbolem Chrześcijaństwa, Francji i Paryża, to dzięki temu stała się, zabytkiem, który odwiedza 14 milionów osób rocznie. Jej historia zaczyna się w czerwcu 1163 roku, nad Sekwaną na wyspie zwanej Île de la Cité, gdzie w obecności papieża Aleksandra III zostaje wbudowany kamień węgielny. Pierwsze nabożeństwo miało miejsce 19 lat po rozpoczęciu budowy w 1182 roku, za panowania króla Filipa II, po poświęceniu ołtarza przez biskupa Paryża Maurice de Sully.

     Całość powstawała przez kolejne ponad 150 lat, dobudowywano kolejne części, galerie, nawy boczne i fasady, koniec procesu budowy nastąpił 182 lata po uroczystościach inaugurujących, w 1345 roku.

      Znaczenie katedry wzrosło, zwłaszcza dla chrześcijan, kiedy od sierpnia 1806 roku pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitalnej przechowywano w niej relikwie korony cierniowej. Cała historia katedry spowodowała, że 15 kwietnia, kiedy wybuchł pożar zrozpaczeni byli nie tylko Francuzi.

      Odbudowa Notre-Dame była jasna dla wszystkich, jeszcze za nim strażacy ugasili cały pożar, co potwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron w orędziu, które wygłosił dwa dni po pożarze:              

– Odbudujemy katedrę i sprawimy, że stanie się ona jeszcze piękniejsza. Chcę, aby dokonało się to w ciągu pięciu lat, do igrzysk olimpijskich w 2024 roku.

      Od początku temat odbudowy był polem bitwy między tradycjonalistami, którzy chcieli odbudowy w pierwotnej wersji a ludźmi mającymi na odbudowę nowoczesne podejście. Wśród propozycji renowacyjnych pojawiały się pomysły uwzględniające nowoczesne techniki budowlane, iglica miała stać się bardziej strzelista i lżejsza, do jej budowy chciano użyć stali i szkła. Dach odbudowanej katedry miał pełnić funkcje miejskiej farmy z miejscem widokowym dla turystów.

     Cały spór i dyskusje zakończyli francuscy senatorowie, którzy 27 Maja przyjęli ustawę regulującą odbudowę katedry. Całość poprzedziła długa dyskusja i wprowadzenie wielu poprawek. Choć większość w senacie należy do opozycji, wśród krytyków, jak mówiono „nadmiernego pośpiechu”, znaleźli się również politycy lewicy. Przed konsensusem skrytykowano omijanie regulacji prawnych oraz wyznaczony przez prezydenta termin odbudowy. Socjalista David Assouline stwierdził nawet, że „ta ustawa dotyczy odbudowy Notre-Dame de Paris, a nie Notre-Dame de l’Elysee” a republikanin Alain Schmitz uważa za „absurdalne zamykanie czasu odbudowy do 5 lat”.

     Najważniejszą poprawką było wprowadzenia odniesienia do zobowiązań jakie ma Francja w sprawie ochrony dziedzictwa, była w niej mowa o „zachowania autentyczności i integralności”, do czego prawo zobowiązuje państwo jako właściciela Notre-Dame, która została znacjonalizowana podczas trwania rewolucji francuskiej w 1789 roku. Ustalono, że całość będzie odbudowana tak jak przed pożarem z zachowaniem wszystkich szczegółów, razem z XIX wieczną Iglicą, która uległa całkowitemu zawaleniu.

     Decyzje senatu popiera socjalistyczna mer Paryża Anne Hidalgo, która stwierdziła, że w sprawie odbudowy ma poglądy „konserwatywne”

Źródła: thelocal.fr;NCzas

Piotr Podsiadłowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*