Powstanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

W Urzędzie Miasta Rybnika podpisano porozumienie w sprawie zamiaru powołania Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Przyszłe muzeum ma powstać w zabytkowych zabudowaniach dawnego szpitala miejskiego nr 1 w Rybniku, zwanego „Juliuszem”. Sam pomysł stworzenia takiej instytucji narodził się w 2013 r.

Współpraca magistratu ze Śląską Izbą Lekarską będzie wspierana przez komitet organizacyjny w sprawie powołania Muzeum Medycyny. Został on powołany przez Okręgową Radę Lekarską w połowie 2013 r. Nowa instytucja ma powstawać w oparciu o dane z analizy możliwości utworzenia Muzeum Medycyny i Farmacji, która na zlecenie zarządu województwa śląskiego przygotowała dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicja Knast.

Porozumienie zostało podpisane przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę oraz Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach – dr n. med. Jacka Kozakiewicza. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, Okręgowej Rady Lekarskiej i Delegatury Śląskiej Izby Lekarskiej w Rybniku oraz samorządu województwa śląskiego.

Zdaniem prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, zapoczątkowana współpraca pozwoli na wykorzystanie dorobku naukowego i archiwalnego śląskiego samorządu lekarskiego oraz potencjał organizacyjny i ekspercki rybnickiego magistratu. Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera stwierdził, że te porozumienie to dla miasta ważny krok do przywrócenia do życia wyjątkowego obiektu architektonicznego, jakim jest dawny szpital miejski.

Śląska Izba Lekarska w Katowicach zobowiązała się pomóc w kwestii merytorycznej w fazie pozyskiwania i gromadzenia archiwaliów oraz w późniejszej działalności planowanej instytucji. Będzie także uczestniczyła w pracach związanych z rozwijaniem ekspozycji i poszerzaniem działalności placówki. Wspólnie partnerzy mają m.in. szukać pieniędzy na urządzenie ekspozycji. Według zamierzeń ma prezentować wiedzę w formie umożliwiającej bezpośrednią obserwację i doświadczenie. Miasto planuje także pozyska zewnętrzne fundusze na remont i adaptację pomieszczeń pod ekspozycje ulokowane w budynku „Rafał” szpitalnego kompleksu o powierzchni użytkowej 1,8 tys. m km.

Pomysł na stworzenie nowoczesnego muzeum historii medycyny i farmacji pojawił się już w 2013 r. i został zgłoszony przez prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach – dr n. med. Jacka Kozakiewicza. Głównym zadaniem placówki miałaby być atrakcyjna edukacja. Podczas Kongresy Wyzwań Zdrowotnych w lutym 2016 r., prezes ORL wspomniał, że muzeum przybliżałoby m.in. anatomię człowieka oraz skutki współczesnych zagrożeń zdrowia. Placówka mogłaby także przedstawiać dokonania wybitnych lekarzy z regionu tj. Bożena Hagier-Małeczka czy Zbigniew Religa. Początkowo zakładano, że instytucja powinna znaleźć się Katowicach w ramach Muzeum Śląskiego w adaptowanym budynku Łaźni Gwarek lub w starej jego siedzibie przy Alei Korfantego. Ostatecznie muzeum będzie miało swoją siedzibę w Rybniku w starym szpitalu miejskim.

Dawny kompleks szpitalny składa się z głównie z dwóch pawilonów: „Juliusza” i „Rafała”. W „Juliuszu” prezentowana będzie ekspozycja poświęcona historii przyrodniczej i historii kultury Rybnika. W „Rafale” miałaby znajdować się Muzeum Medycyny i Farmacji. Budowa tego szpitala została zainicjowana w latach 60. XIX w. przez Juliusza Rogera. Otwarto go oficjalnie w 1871 r. jako Szpital Miejski nr 1, który istniał do 2000 r. Wszystkie oddziały wówczas zostały przeniesione do nowego obiektu w dzielnicy Orzepowice. Później większość budynków województwa śląskiego przekazało powiatowi rybnickiemu. W 2016 r. przejęło je miasto.

Szacuje się, że modernizacja pawilonu na potrzeby muzeum będzie kosztować 8 mln zł. Na stworzenie samej ekspozycji trzeba będzie wydać od 4 do 6 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, placówka powinna być gotowa w 2019 r.

Źródła: rynekzdrowia.pl, katowice.wyborcza.pl, rybnik.com.pl, dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*