Fresk przedstawiający Achillesa odnaleziony w ruinach Złotego Domu Nerona

Podczas prac renowacyjnych w ruinach Złotego Domu Nerona (Domus Aurea) odnaleziono fresk przedstawiający Achillesa ukrywającego się na wyspie Skiros. Fresk został poddany renowacji.

Złoty Dom Nerona był budowany między rokiem 64 a 68. Stanowił realizację cesarskich dążeń do życia w przepychu. Pałac był ulokowany między wzgórzami Palatyn oraz Eskwilin. Nazwę zawdzięcza pokrytym złotem, perłami i drogimi kamieniami ścianom, od których odbijało się wpadające przez okno światło, dzięki czemu wnętrze sprawiało wrażenie jakby dom miał taki kolor.
Idea wybudowania tak kosztownego pałacu nie spodobała się poddanym Nerona, dlatego nie kontynuowali oni prac budowlanych po jego śmierci. Ukończone pomieszczenia pałacu były przez pewien czas zamieszkiwane przez cesarzy z dynastii Flawijskiej. Później na miejscu pałacu zaczęto budować inne budynki. Najsłynniejszym z nich jest wybudowany w miejscu sztucznego jeziora Amfiteatr Flawiuszów, znany przede wszystkim pod nazwą Koloseum. Nazwa amfiteatru pochodzi od kolosa – posągu, który pierwotnie przedstawiał Nerona, lecz po jego śmierci został zamieniony na posąg boga słońca (Sol).
Złoty Dom został ponownie odkryty w latach 80 XV wieku. Znajdujące się w nim freski i elementy architektury stały się inspiracją dla twórców epoki renesansu. Wzorował się na nim m.in. Rafael Santi.
W ostatnich miesiącach w ruinach przeprowadzono kolejne prace archeologiczne oraz restauracyjne. W ich trakcie odkryto i odnowiono fresk przedstawiający Achillesa ukrywającego się na wyspie Skiros. Odsłonięto także bogate zdobienia ścian wskazujące na skłonność do przepychu Nerona.
Prace restauracyjne mogły zostać przeprowadzone dzięki wsparciu finansowemu fundacji Isabel & Balaz Baechi, które wyniosło ok. 90 tys. euro. Udało się odrestaurować ok 80% powierzchni ścian. W planach są dalsze prace zmierzające do odrestaurowania całości obiektu. Skala przedsięwzięcia jest duża, gdyż powierzchnia obiektu to 16 tys. m2.. Wedle ustaleń archeologów pałac miał 155 pokojów. Włoskie ministerstwo kultury postanowiło przeznaczyć na ten cel 13 mln. Euro.

 

Źródła: romereports.com, ansa.it

Fot.: Złoty Dom (źródło: domena publiczna)

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*