Tomasz Gliniecki, Gdańsk 45. Działania zbrojne. Opanowanie Pomorza Gdańskiego przez Armię Czerwoną
W ostatnich latach badania nad walkami z 1945 roku na obszarze współczesnej Polski dynamiczne się rozwijają. Dotyczy to zarówno większych miejscowości (np. Poznań) czy mniejszych (np. Szczecinek). Oby wszystkie opracowania związane z tą tematyką były na tak wysokim poziomie, jak Gdańsk 45. Działania zbrojne Tomasza Glinieckiego.
W roku 1945 roku rozegrał się ostatni akt II wojny światowej. Był to czas ostatecznej klęski Wehrmachtu. Operacja wiślańsko-odrzańska zakończyła się błyskawicznym dojściem sił zbrojnych Związku Sowieckiego na linię Odry i stworzeniem bezpośredniego zagrożenia dla Berlina. Jednakże przed atakiem na stolicę III Rzeszy sowieckie dowództwo zdecydowało się na zajęcie Pomorza. Właśnie w ramach operacji pomorskiej[1] doszło do zajęcia Gdańska i całego Pomorza Gdańskiego przez Armię Czerwoną.
Autor
Tomasz Gliniecki posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Drukiem ukazało się już kilka książek jego autorstwa. Recenzja jednej z nich pojawiła się niedawno na naszym portalu[2].
Autor Gdańsk 45. Działania zbrojne pracował także jako dziennikarz w mediach lokalnych oraz jest doświadczonym muzealnikiem. Pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie pracuje w Dziale Naukowym Muzeum Stutthof.
Źródła podstawą monografii
Książka powstała w wyniku realizacji przez Glinieckiego projektu badawczego pt. Walki o Gdańsk na tle operacji wschodniopomorskiej Armii Czerwonej w 1945 roku. Jak widać po efektach autorowi udało się zgromadzić bardzo bogatą bazę źródłową. Pozwoliło to dobrze opracować opisywaną tematykę, w której Gliniecki doskonale się orientuje.
Gdańsk 45. Działania zbrojne w znaczącej mierze opiera się o źródła rosyjskojęzyczne. Coraz większa grupa polskich historyków korzysta z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej publikowanych na stronie pamyat-naroda.ru. Jak widać, również Gliniecki skorzystał z tej bogatej skarbnicy wiedzy. Oczywiście uzupełnił to źródłami polskojęzycznymi i niemieckojęzycznymi.
Dalsze atuty
Należy podkreślić choćby pracę włożoną w przygotowane aneksy czy podsumowania działań poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Osobiście bardzo lubię wykorzystanie w tego typu publikacjach schematów ze źródeł rosyjskojęzycznych. Myślę, że bardzo dobrze obrazują czytelnikowi choćby opisywaną sytuację na froncie. Plusem jest wykorzystanie przez autora tego typu ikonografii w swojej publikacji.
Sam opis działań zbrojnych jest zrobiony kompleksowo i przejrzyście dla czytelnika. Jest to przykład, jak należy przygotowywać tego typu publikacje naukowe. Należy również zaznaczyć, iż Gliniecki podpiera się bardzo szeroką bibliografią. Dzięki lekturze jego książki udało mi się poznać nowe prace dotyczące tematyki walk między Armią Czerwoną a Wehrmachtem.
Gdańsk 45. Działania zbrojne – ocena w pigułce
Książka jest bardzo solidnym źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych opanowaniem Pomorza Gdańskiego przez 2. Frontu Białoruskiego w 1945 roku. Na pewno też może przyciągnąć czytelników lubiących tematykę drugowojenną. Sięgając po ten tytuł należy pamiętać, że jest to monografia naukowa. Jednak to nie powinno odstraszać. Tomasz Gliniecki zdecydowanie nie zalicza się do niechlubnego pocztu humanistów-badaczy, którzy nie potrafią pisać. Autor Gdańska 45. Działania zbrojne potrafi to robić.
[1] Ros. Восточно-Померанская операция (dosłowne tłumaczenie na język polski to operacja wschodniopomorska).
[2] Więcej w: M. Kościuszko, Gdańsk 45. Propaganda |Recenzja, [dostęp: 29.07.2024].
Dom Wydawniczy Księży Młyn
Ocena recenzenta: 6/6
Błażej Jankowski
Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Księży Młyn.