Gra z okupantem. Polacy–Niemcy w pierwszej wojnie | Debata historyczna

W 100-lecie wybuchu I wojny światowej Ośrodek KARTA i DSH zapraszają na kolejną debatę historyczną: Gra z okupantem. Polacy–Niemcy w pierwszej wojnie.

Debata będzie poświęcona polskiej drodze do niepodległości w latach 1915–17.

Czy dało się zbudować niepodległe państwo pod niemieckim protektoratem? Jakie były skutki zderzenia polskiego marzycielstwa i pruskiego realizmu? Czy niemieckie Królestwo Polskie przyniosło Polakom jakąś korzyść.

W spotkaniu udział wezmą: prof. dr hab. Andrzej Chojnowski, prof. dr hab. Jerzy Kochanowski i prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza.

Rozmowę poprowadzi red. Adam Krzemiński. Spotkanie zostanie zilustrowane archiwalnymi materiałami filmowymi.

Dom Spotkań z Historią, Karowa 20, 18 listopada (wtorek), godz. 18.

Debata stanowi element cyklu zdarzeń przygotowanego przez Ośrodek KARTA dla upamiętnienia setnej rocznicy tego przełomowego dla polskiego losu wydarzenia. Na cykl ten składają się także publikacje w kwartalniku „Karta” (78–81), które przedstawiają obrazy i zjawiska z lat 1914–18 (w tym tekst Gra z okupantem – „Karta” 81, opowieść o relacjach polsko-niemieckich od wejścia Niemców do Warszawy w sierpniu 1915 do kryzysu przysięgowego w lipcu 1917 roku). We wrześniu, nakładem Ośrodka KARTA ukazała się książka Polski wir I wojny – zbiorowy dziennik ukazujący stan świadomości Polaków w latach wielkiego przełomu.

Zaproszenie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*