Zarząd Polskiej Akademii Umiejętności podjął 19 lipca 2015 r. uchwałę od nieodpłatnym udostępnianiu zdigitalizowanych grafik, fotografii, akwareli itp. zamieszczonych w katalogu http://pauart.pl/app. Ustalono, że:
- „udostępnianie digitalizatów średniej jakości jest bezpłatne” (można je pobrać bezpośrednio ze strony i zapisać na dysku własnego komputera)
- „udostępnianie digitalizatów w wysokiej rozdzielczości dla celów naukowych (wliczając publikacje naukowe) jest bezpłatne” (zamówienia na skany w bardzo dużej rozdzielczości realizowane będą np. poprzez WeTransfer, prosi się o przesyłanie ewentualnych zamówień na adres [email protected])
- „udostępnianie digitalizatów w wysokiej rozdzielczości dla celów pozanaukowych będzie rozstrzygane każdorazowo przez Zarząd”
Uprzejmie proszę o dzielenie się tą informacją z wszystkimi potencjalnie zainteresowanymi i zapraszamy również do polubienia PAUart.
W ubiegłym roku, dzięki dotacji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespół skatalogował 9000 grafik i fotografii ze zbiorów PAU i PAN, przechowywanych w Gabinecie Rycin i Zbiorach Specjalnych Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Fototeki Lanckorońskich i Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie.
W 2015 roku udostępnimy kolejne 6000 obiektów, m.in.: grafiki z warsztatu Rubensa, fotografie dzieł sztuki i architektury z Włoch i Austrii z fototeki Karola Lanckorońskiego, zdjęcia dotyczące I wojny światowej i fotografie ze spuścizn Lecha Kalinowskiego, Karoliny Lanckorońskiej i Wincentego Lutosławskiego.
Docelowo, zbiory ikonograficzne PAU i PAN w Krakowie oceniane są na około 265 000 i będą sukcesywnie digitalizowane i udostępniane.
Miło mi również powiadomić że na PAUart udostępniane będą również dzieła sztuki ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Zapraszamy do korzystania