Halo, tu Polskie Radio Warszawa. Na froncie wojny w eterze 1939-1945, scenariusz Izabela Matuszewska, Krzysztof Musielak, rysunki Roman Kucharski, Maciej Czaplicki.
Halo, halo tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską łamiąc pakt o nieagresji. Bombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny.
Brzmiał spiker Polskiego Radia 1 września 1939 ogłaszając początek wojny polsko-niemieckiej. Polskie Radio, jako instytucja państwowa, aktywnie włączyło się we wspieranie Polaków w tych trudnych chwilach nadając audycje informacyjne i starając się podtrzymać ducha narodu. Niestety kampania wrześniowa szybko dobiegła końca, a Polskie Radio na polecenie Niemców zlikwidowano.
Oczywiście to nie był koniec jego działalności, albowiem wielu radiowców rozpoczęło działalność w podziemiu. Ich historię stara się przybliżyć komiks wydany przez IPN: Halo, tu Polskie Radio Warszawa. Na froncie wojny w eterze 1939-1945.
O autorach
Komiks stanowi pracę zbiorową. Autorami ilustracji są Roman Kucharski oraz Maciej Czaplicki. Panowie są zawodowymi grafikami i rysownikami. Często łączą tradycyjne techniki z metodą komputerową. Do tej pory współpracowali z IPN przy wydawaniu innych komiksów historycznych. Nad scenariuszem oraz wkładką historyczną pracowali związani z IPN: Izabela Matuszewska oraz Krzysztof Musielak.
Cel dzieła
Celem komiksu jest zaznajomienie czytelnika z historią Polskiego Radia w okresie II wojny światowej, zwłaszcza zaś z działaniem Radia po zajęciu Warszawy przez Niemców. Jak podają sami autorzy komiks stara się odpowiedzieć na pytania:
Z jakich miejsc na świecie nadawano wówczas polskie audycje? Kiedy i dzięki komu udało się skonstruować aparaturę radiową, by wznowić emisję programu z Warszawy? Jak układała się współpraca radiowców z ZWZ?AK?
Trochę o historii powstania Polskiego Radia
Pierwsza audycja radiowa została nadana z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie 1 lutego 1925 roku. Były to pierwsze próby uruchomienia programu radiowego w Polsce.18 sierpnia 1925 oficjalnie powstało Polskie Radio z monopolistyczną koncesją na nadawanie programu radiowego w całej Polsce, a jego regularna emisja miała miejsce od 18 kwietnia 1926 roku.
W początkowym okresie działalności program radiowy był nadawany jedynie przez kilka wieczornych godzin. W drugiej połowie lat 30. XX w. był nadawany już przez cały dzień, od 6.15 rano do północy. Polskie Radio do 1939 roku zatrudniało już około 1200 pracowników i było jedną z najnowocześniejszych rozgłośni w Europie. Zatrudniało i współpracowało z najwybitniejszymi talentami muzycznymi, artystycznymi i technicznymi tamtej epoki[1].
Halo, tu Polskie Radio Warszawa. Na froncie wojny w eterze 1939-1945 – ocena
Z pewnością komiks jest nietypowym sposobem szerzenia wiedzy o historii. Co ciekawe na publikację całej już serii komiksów zdecydowała się poważna instytucja jaką jest IPN. Ta forma publikacji jest według mnie bardzo ciekawa i może służyć przybliżeniu tamtych wydarzeń młodszemu pokoleniu.
Rysunki są oczywiście największym atutem publikacji. Kreska jest ciekawa i niebanalna. W ilustracjach można dostrzec wiele szczegółów. Młodszy czytelnik może zobaczyć jak wyglądało życie w tamtych czasach. Stroje, wygląd pomieszczeń oraz charakterystyczne dialogi – to wszystko buduje obraz epoki, który jest nie do przekazania za pomocą sztywnej publikacji naukowej.
Wartość merytoryczna dzieła jest bardzo wysoka. Komiks został zaopatrzony we wkładkę historyczną szczegółowo opisującą dzieje Polskiego Radia. Skorzystano z publikacji naukowych przy tworzeniu scenariusza komiksu. Z tego względu ma duży walor popularyzatorski. Język narracji jest bardzo przystępny. Z pewnością mogę ją polecić wszystkim zainteresowanym tą tematyką.
Wydawnictwo IPN oraz Polskie Radio
Ocena recenzenta: 6/6
Grzegorz Gomułka
[1] https://web.archive.org/web/20070209231304/http://www.prsa.com.pl/historia.asp
Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem IPN.