Historia Izraela Tom 2 | Recenzja

T. Jelonek, Historia Izraela. Okoliczności początków

Drugi tom „Historii Izraela” od wydawnictwa „Petrus” ukazał się w identycznej formie materialnej jak pierwszy. Pod względem treści jest jednak nieco gorszy niż wprowadzenie do cyklu i to ciągle nie jest  dobre historyczne opracowanie i tylko momentami zasługuje na uznanie.

„Historia Izraela. Okoliczności początków” to w miarę udana kontynuacja wstępnej części cyklu, także autorstwa ks. Jelonka. Niestety można przypisać jej niemal wszystkie wady poprzednika . I tak w książce czytelnik odnajdzie mnóstwo cytatów, momentami naprawdę bardzo długich, co tylko zaciemnia obraz narracji. W generalnej ocenie można powiedzieć, iż w treści nie można odnaleźć żadnych nowych ustaleń na temat dziejów Izraela a jedynie powtórzenia faktów i opracowań znanych z innych – moim zdaniem bardziej fachowych – pozycji.

Autor wprost „strzelił sobie w kolano”, kiedy w narracji sam często podważa sprawozdania biblijne na temat omawianych kwestii podczas gdy w wielu, naprawdę wielu miejscach powołuje się na nie, jednocześnie przyznając im najwyższą wartość źródłową.   Trochę to dziwny zabieg i tworzy w czytelnika niemały dysonans. Tak samo dziwne jest wprowadzenie do treści wątku o Atlantydzie. Kompletnie niezrozumiałe i w mojej ocenia trochę prostackie. Rozumiem, że dzieje Izraela starożytnego należy rozpatrywać w szerszym kontekście dziejów cywilizacji śródziemnomorskich ale to nie powód by do narracji wprowadzać mity i legendy. Bo muszę powiedzieć, że tym zabiegiem autor bardzo skutecznie zniechęcił mnie do swego pisarstwa. I chyba z tego powodu właśnie po kolejne tomy nawet nie sięgnę.

A’ propos kontekstu. Jelonek, który skompromitował swe rozważanie na tej płaszczyźnie atlantyckim wtrętem w jednym z rozdziałów genialnie opracował właśnie tenże kontekst. Moim zdaniem rozdział o starożytnym Egipcie czasów biblijnych jest najlepszym w całej książce. W fragmencie tym autor pokazał, że potrafi pisać naprawdę poprawnie i ciekawie. Może to jednak Dory prognostyk przed kolejnymi tomami? Sam najdroższy czytelniku musisz zdecydować.

Nie ma się co dłużej pastwić nad „Historią Izraela. Okoliczności początków”. Niech najlepszą oceną pozycji będą słowa samego autora, który w uwagach końcowych pisze o mnóstwie różnorodnego materiału użytego do opracowania tematu a niewielu uwagach o samych dziejach Izraela. Ot i co! Większość pozycji to lanie wody i nic więcej. A jeśli pojawia się już coś o dziejach Izraela to jest tak przesiąknięte doktryną rzymskokatolicką, iż czyni to z niej pozycję nad wyraz kościelną.

Podsumowując: Drugi tom „Historii Izraela” od ks. Jelonka to pozycja niezbyt udana, dziwna i krótka, nie zawierająca żadnych nowych ustaleń czy faktów. Ma swoje zacne strony w postaci niektórych fragmentów narracji i strony graficznej oraz technicznej wydania. I tyle. Reszta jest tylko poprawna!

Wydawnictwo: Petrus

Ocena recenzenta: 3,5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*