Historia kościoła św. Piotra i Pawła w Przemyślu odkryta

Prace archeologiczne w Przemyślu trwały trzy lata – dzięki nim odkryto, iż kościół św. Piotra i Pawła jest znacznie starszy. Pod fundamentami gotyckiej świątyni natrafiono na pozostałości znacznie starszego kościoła pochodzącego z początku XIII wieku.

Kościół świętych Piotra i Pawła to jeden z trzech najstarszych kościołów w Przemyślu, i prawdopodobnie najstarsza świątynia katolicka w mieście. Widać go już na planie miasta pochodzącym z 1618 roku. W XVII wieku służył przede wszystkim przybyłym do Przemyśla jezuitom, aż do jego rozbiórki w 1679 roku, choć Towarzystwo Jezusowe już wcześniej utworzyło nową świątynie, która posłużyła im za siedzibę. Był on niejednokrotnie przedmiotem sporów pomiędzy kapitułą przemyską a przybyłymi do miasta w XVII wieku jezuitami. Ponadto to właśnie w nim zostali pochowani pierwsi biskupi przemyscy.

Historię tej budowli jednakże zmieniły nieco prace archeologiczne, dzięki którym poznaliśmy nowe okoliczności powstania świątyni. Badania trwały trzy lata i były sponsorowane przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, konserwatora zabytków oraz firmę Inglot – która lokalizuje się między innymi na pozostałościach dawnego kościoła.

Naukowcy podczas wykopalisk nie tylko odkryli dokładną lokalizację dawnej świątyni, ale także natrafiono na część nawy świątyni, fragmenty bocznych kaplic oraz prezbiterium z podstawą pod ołtarz. Najciekawsze znajduje się jednak pod ziemią, gdyż odkryto tam ślady kościoła pochodzącego z początku XIII wieku.

Ów świątynia została poświęcona w XIII wieku przez biskupa laodycejskiego, a później – w 1235 roku służyła przybyłym do Przemyśla franciszkanom. W 1379 roku, pierwszy biskup przemyski i franciszkanin – Eryk z Winsen (Henryk Mora) zastał go w rękach duchownych Cerkwi Prawosławnej, i wyniósł go do roli katedry. Funkcję tę pełnił do 1412 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło odebrał świątynie prawosławnym i przekazał w ręce drugiego biskupa przemyskiego, również franciszkanina – Maciejowi herbu Janina.

Na razie jeszcze nie możemy podziwiać reliktów oraz obiektów archeologicznych odnalezionych w czasie trzyletnich badań. Póki co do domeny publicznej nie trafiła jeszcze informacja o tym, kiedy będziemy mogli obejrzeć odkrycia.

Źródło: rzeszow.tvp.pl

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*