Historia w komiksie

Czy można skutecznie przekazywać wiedzę historyczną za pomocą… komiksu? Pan Marcin Opiłowski pokazuje, że jak najbardziej! W ten niebanalny sposób opowiada o historii Polski i powszechnej, zarażając innych swoją pasją.

Pan Marcin jest absolwentem politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania im. Stanisława Wyspiańskiego w Lublinie. Ukończył również studia podyplomowe z grafiki komputerowej na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i studia podyplomowe z grafiki komputerowej w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Od dziecka interesuje się komiksem. Uważa, że należy rozpowszechniać historię w sposób ciekawy, wskazując związki przeszłości z teraźniejszością, zmuszając do myślenia i pogłębiania wiedzy. Sam wykorzystuje do tego nowoczesną i atrakcyjną formę.

Trzeba od razu powiedzieć, że nie są to komiksy dla dzieci. Pan Marcin stara się, aby były one uniwersalne. Czytelnikami mogą stać się zarówno osoby młode, jak i starsze. Tworzone są rzetelnie, na podstawie relacji świadków wydarzeń, o których traktują.

Powstało już kilka komiksów. Na uwagę zasługują szczególnie dwie części komiksu na temat polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej: CZ. 1 „OD YPRES DO TIELT”, CZ. 2 „OPERACJA GANDAWA”. Aktualnie powstaje część trzecia: CZ. 3 „BREDA, MOERDIJK, WILHELMSHAVEN”.

Pan Marcin przeprowadził także spotkanie z młodzieżą licealną na temat komiksu historycznego.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej, na której można zapoznać się z twórczością pana Marcina Opiłowskiego: https://sites.google.com/site/marcinopilowski/grafika/komiks

Autor ma również swój fanpage na facebooku: https://www.facebook.com/pages/Marcin-Opi%C5%82owski/593136810709197?hc_location=stream

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*