W Chorwacji odkryto obronną osadę

Podczas prac archeologicznych na wyspie Rab, odkryto obronną osadę pochodzącą z późnego okresu epoki żelaza.

Jest to pierwsza znana osada tego typu. Posiadała drewniane zabudowania, jej wiek naukowcy oszacowali na ponad 2 tys. lat. Odkrycia dokonano na wybrzeżu północno-wschodniego Adriatyku, na półwyspie Kaštelina. Było ono możliwe dzięki zastosowaniom nowoczesnych technologii. Archeolodzy korzystali między innymi z georadaru i magnetometru.

Do tej pory z tego rejonu i z tego okresu nie znano osad obronnych wraz z zabudowaniami, które znajdowały się wewnątrz murów – opowiada PAP dr hab. Fabian Welc z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który wykonał badania nieinwazyjne oraz kieruje projektem ze strony polskiej.

Co ciekawe resztki osady są niemal niewidoczne  powierzchni ziemi. Naukowcy przypuszczają, że mur obronny otaczał dużą część półwyspu. To właśnie wzdłuż niego znajdują się relikty domów mieszkalnych i innych budynków. Ponieważ centralna część osady nie była zabudowana, archeolodzy twierdzą, że prawdopodobnie pełniła funkcję rynku.

Wykopaliska w obrębie osady będą prowadzone w przyszłym roku. Są one finansowane przez chorwackie Ministerstwo Kultury i władze lokalne.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, wykop.pl
Zdj. Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*