Mieszkaniec Przemyśla przekazał do muzeum cenne dokumenty wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej

Do Muzeum Ziemi Przemyskiej trafiły cenne dokumenty wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej. Wśród przekazanych dokumentów znajdowały się spis konfidentów gestapo, członków NSDAP oraz lista żołnierzy AK. Dokumenty przekazał jeden z mieszkańców Przemyśla. Twierdził, że znalazł je przez przypadek w swoim mieszkaniu.

Dokumenty wywiadu i kontrwywiadu AK pochodzą z 1943 roku. Znajdowały się wśród nich między innymi spis personalny konfidentów gestapo, członków NSDAP w Przemyślu oraz lista żołnierzy AK z okolic Przemyśla.

Dokumenty przekazała muzeum w wieloletni depozyt osoba anonimowa. Materiały pochodzą  w większości z 1943 roku, ale są wśród nich także dokumenty datowane na koniec 1942 roku.

Waga dokumentów jest duża tym bardziej, że są one bardzo szczegółowe. Zawierają nie tylko imiona, nazwiska, ale pełne adresy, często z telefonami. Tak jest w przypadku konfidentów, jak i władzy okupacyjnej, mundurowej i cywilnej – poinformował dr Grzegorz Szopa – kierownik Działu Historii przemyskiego muzeum.

 Wśród dokumentów dotyczących konfidentów znalazł się również wyrok na jednego z nich, wykonany przez sąd polskiego państwa podziemnego 10 marca 1943 roku. Dokumenty dotyczące konfidentów poza danymi personalnymi zawierały bardzo szczegółowe informacje na temat stylu ich życia, sposobu poruszania się po drogach, zwyczaju tych osób a nawet sposobu ubierania.

Lista żołnierzy AK zawierała wykaz kilkudziesięciu żołnierzy AK, ich pseudonimy, spisy posterunków niemieckiej żandarmerii, posterunków policji polskiej i ukraińskiej wraz ze szczegółowymi informacjami na temat składu osobowego tych formacji, posiadanej broni   a nawet nastawienia komendantów poszczególnych placówek do ludności polskiej. Ponadto muzeum pozyskało szczegółowe opisy cywilnej władzy okupacyjnej miasta oraz szkice sytuacyjne niemieckich obiektów wojskowych i policyjnych, w tym również charakterystykę wysokich budynków w mieście i okolicy – przypuszczalnie pod kątem ewentualnego desantu spadochronowego. Akta AK zawierały również analizy dotyczące ochrony mostów kolejowych  i drogowych wraz z dokładnymi danymi dotyczącymi ruchu transportów wojskowych ze Wschodu i na Wschód, liczyby przewożonych żołnierzy i wagonów kolejowych.

Nowe zabytki zostaną skatalogowane, opracowane naukowo i w przyszłym roku zostaną wyeksponowane na wystawie poświęconej II wojnie światowej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Źródło: tvn24.pl

Fot.: fotografia poglądowa

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*