Historyczna potańcówka miejska w Wejherowie | Patronat

15 sierpnia na Placu Jakuba Wejhera odbędzie się Potańcówka Miejska. Wydarzenie ma na celu przybliżenie mieszkańcom okresu międzywojnia – ówczesnej kultury, sztuki oraz realiów codziennego życia. Plac Wejhera na ten czas zamienia się w prawdziwy rynek z lat 20. Mieszkańcy przybywają w stylizacjach inspirowanych tym okresem, na drodze pojawiają się skarby ówczesnej motoryzacji. Impreza została objęta przez nasz portal patronatem medialnym.

Potańcówka Miejska jest już trzecią edycją imprezy organizowanej przez Wejherowskie Centrum Kultury – Filharmonię Kaszubską. Pomysł Potańcówki zrodził się podczas realizacji projektu „Niezłomne Miasto” w sierpniu 2016 roku. Zamysł przedsięwzięcia oraz termin realizacji nawiązywały do 90. rocznicy występu Teatru Reduta w Wejherowie. Wydarzenie miało również na celu uczczenie pamięci Juliusza Osterwy, założyciela pierwszego polskiego teatru-laboratorium. W ramach projektu zostały zorganizowane: parada ulicami miasta, wystawa poświęcona twórczości Osterwy, spektakl „Książę Niezłomny” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz „Wodewil Warszawski” Teatru Pijana Sypialnia, jak również performance „Wojny Piasku”.

15 sierpnia 2017 roku Placem Jakuba Wejhera ponownie zawładnął Teatr Pijana Sypialnia, który swoim charakterem działalności wpisywał się w założenia imprezy. Aktorzy największego niezależnego teatru w Polsce zaprezentowali spektakl „Potańcówka Przedmiejska”, aktywnie włączając społeczność lokalną do inscenizacji. Pod czujnym okiem artystów mieszkańcy uczyli się polki, walczyka, sztajera i fokstrota.

Podczas tegorocznej edycji Potańcówki wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna – zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Artyści wykonują utwory z repertuaru m. in.: Mieczysława Foga czy Adama Astona. Wydarzenie uświetni również obecność tancerzy. Do realizacji przedsięwzięcia włączyli się lokalni przedsiębiorcy – właściciele lokali gastronomicznych. Tego dnia w wybranych restauracjach, barach, kawiarniach, lodziarniach pracownicy będą obsługiwać w strojach inspirowanych latami 20., zaś w menu pojawią się potrawy nawiązujące do tego okresu.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają do wzięcia udziału w Potańcówce, bez względu na wiek, czy taneczne doświadczenie. Udział w imprezie jest bezpłatny. Aby jeszcze lepiej wczuć się w klimat okresu międzywojnia, warto rozważyć przybycie na wydarzenie w stylizacji inspirowanej okresem międzywojnia.

Miejsce: Plac Jakuba Wejhera

Miejscowość: Wejherowo

Data: 15 sierpnia 2018 roku, godz. 18.00

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*