Historyczny spacer po cmentarzach

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to dobra okazja, aby odwiedzić groby zasłużonych olkuszan i dowiedzieć się więcej o ich historii. Dlatego zapraszamy na dwa spacery historyczne po olkuskich nekropoliach organizowane w ramach cyklu „Olkuskie Spacery Historyczne 2018”.

W najbliższy piątek 26 października zapraszamy na „Spacer historyczny po Starym Cmentarzu w Olkuszu”. Zbiórka o godz. 16.00 pod bramą cmentarza. O historii olkuskiej nekropolii oraz pochowanych tam zasłużonych Olkuszan będzie opowiadał historyk regionalista, pracownik UMiG Olkusz. Uczestnicy spaceru odwiedzą groby m.in. płk. Francesco Nullo, założyciela i pierwszego naczelnika olkuskiej straży pożarnej Edwarda Chmielewskiego, uczestnika powstania listopadowego Romana Bukowskiego, prezydenta Olkusza Aleksandra Kujawskiego, Marcina Duchanowskiego szwoleżera spod Somosierry, czy zasłużonego olkuskiego proboszcza ks. Władysława Kuczyńskiego. Spacer będzie także okazją do przypomnienia historii pomników i tablic, jakie znajdują się na Starym Cmentarzu. Organizatorem spaceru jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Zapraszamy także w niedzielę 28 października na spacer historyczny pt. „Światełko bohaterom – szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim cmentarzu” (zbiórka pod bramą cmentarza o godz. 15.00). Podczas spaceru zorganizowanego przez olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy AK uczestnicy odwiedzą nie tylko groby olkuszan – żołnierzy AK, ale także mogiły mieszkańców Olkusza, którzy wnieśli swój wkład dla odzyskania niepodległości w 1918 roku, jak choćby gen. Stefan Buchowiecki, Aleksander Machnicki, czy Jan Jarno. Serdecznie zapraszamy na jesienne spacery po historii.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*